Epërsi në renditjen e UEFA-s, Italia e sigurt për pesë skuadra në Champions League

Epërsi në renditjen e UEFA-s, Italia e sigurt për pesë skuadra në Champions League

Champions League

Ndeshjet e parë çerekfinale të Europa dhe Conference League i japin Italisë sigurinë për të pasur 5 skuadra në edicionin e radhës të Champions League.

Fitorja e bujshme e Atalantës në Liverpool, fitorja e Romës ndaj Milanit në 'San Siro', (dueli siguron praninë e një skuadre italiane në gjysmëfinale) dhe barazimi i Fiorentinës me Viktoria Plzen konsolidoi epërsinë e të kaltërve në renditjen e UEFA-s , duke konsoliduar më tej këtë vend të parë dhe duke u larguar nga konkurrentët e tyre, me Gjermaninë e dytë pasi kaloi Anglinë që tani mban vendin e tretë.

Një siguri që në këtë pikë një vendim duhet të mbërrijë që në javën e ardhshme me ndeshjet e kthimit. Në fakt, nëse Atalanta nuk humbet në Bergamo nga Liverpool dhe Fiorentina fiton kundër Viktoria Plzen, Italia zyrtarisht do të mund të llogarisë veten me 5 skuadra në Champions League.

Kjo është renditja e UEFA-s

ITALI, 18,428 pikë
GJERMANI, 16,785 
ANGLI, 16,750 
SPANJË, 15,062 
FRANCË, 14,750 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Rama kujton vitet 90-të dhe ndarjen me PD: Berisha s'donte të lironte të burgosurit politik! Ikëm se fëmija kishte lindur i vdekur

Rama kujton vitet 90-të dhe ndarjen me PD: Berisha s'donte të lironte të burgosurit politik! Ikëm se fëmija kishte lindur i vdekur