Epilogu i një sezoni/Kur një tropojan bën makaronat më të mira në bregdet

Epilogu i një sezoni/Kur një tropojan bën makaronat më të mira në bregdet

Do të vijë një ditë që rrugët do të bëhen të gjitha, kullat do të rindërtohen, stanet do të marrin jetë e veç bagëtive, do të shuajnë etjen dhe urinë e udhëtarëve të shumtë që do t’i bien kryq e tërthor Shqipërisë. Nga Korabi në Nëmërçkë do të shtohen agriturizmet, bujtinat; nëna e baballarë do të nxjerrin nga sëndyqet çfarë i ka mbetur nga nënat e baballarët e tyre për të bërë çdo zonë mikpritëse sa më të dallueshme e më të bukur nga një fshat në tjetrin, nga një krahinë në tjetrën duke lënë pa fjalë turistë të huaj e shqiptarë të larguar a të lindur diku në botën e madhe që i priti në gjithë këto vite emigracion.

Nuk ka asnjë mundësi tjetër: Shqipëria e ka marrë rrugën e mbarë të punës dhe të progresit dhe shqiptarët po e njohin mirë dita-ditës se sekreti i suksesit është puna, përkushtimi, cilësia, mirësjellja, mikpritja, përmirësimi dhe asgjë tjetër. E kanë kuptuar këtë vetë shumë prej nesh, me gabimet e korrigjimet, me falimentimet e sakrificat duke mos pasur një shtet në krah, ose shpesh, duke pasur shtetin dhe shërbimet e tij armikun e penguesin më të madh. E të stërvitur e të skalitur me këtë, tani më të mirët duhet të mbijetojnë; ata që kanë krijuar një emër, ekperiencë, janë shndërruar në një pasuri të paçmuar për tokën tonë duke sjellë nga vendet ku kanë emigruar (Italia e Greqia në krye) më të mirën që kanë mësuar.

Ky shtator pritet të jetë i ngrohtë dhe nga Veriu në Jug do të vazhdojnë lëvizjet, por në të njëjtën kohë edhe reflektimet e një sezoni turistik që po shkon drejt përfundimit. Në fjalën e tij në Asamblenë e Partisë Socialiste, aty ku shpalosi qeverinë “Rama 3” dhe ambicjet për një Shqipëri kampione turizmi në Ballkanin Perëndimor, kryeministri Edi Rama nuk e fshehu aspak që kjo është një ëndërr e madhe e tij: Sigurisht, do të ndërtohen infrastruktura, rezorte, porte dhe aeroporte; janë të gjitha një ëndërr e bukur, mirëseardhtë e gjitha kjo, por pa harruar dhe respektuar edhe atë tropojanin në gjirin e vogël të Sarandës, i cili, me stafin e tij të jashtëzakonshëm, në një tavolinë mikse italo-shqiptare, tregoi se dinte të ofronte makaronat me fruta deti  më të shijshme në të gjithë bregun në këtë sezon gjatëpandemie. Asnjë vlerë e arritur, nga kushdo e kudo qoftë, nuk duhet shkatërruar. Vetëm përmirësuar.

a.m./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Rostov, dy roje burgu merren peng nga të burgosurit e ISIS

Rostov, dy roje burgu merren peng nga të burgosurit e ISIS