Alba Malltezi

Jam gazetare prej vitit 1994. Shkrimet e mia të para ishin për kulturën në redaksinë e "Gazeta Shqiptare", më pas kam qenë mes drejtuesve të Balkanweb dhe News24 . Nga 2011 deri më sot jam në bordin e grupit editorial të Report TV dhe Shqiptarja.com. Rubrika "Periferi" është një nga blogët e parë në shtypin e shkruar shqiptar, nisur që në vitin 2000 si një ide e trajtimit të temave të konsideruara "periferike" në të përditshmen tonë, me shpresën dhe dëshirën që cilido e lexon dhe e klikon, ta bëjë, sepse "periferike" nuk konsideron asnjë detaj të vogël të jetës sonë.

Periferi
 • Berisha dhe armiqtë e pandershëm të Report TV

  Sulmi me shpifje, fakte të deformuara, padituri e keqdashësi që Sali Berisha dhe disa ndjekës të tij kanë nisur ndaj Report TV, sa i shton një tjetër “medalje” të shëmtuar këtij lideri që nuk meriton tashmë të quhet as armik.

 • Shqiptarët që sot qëndisin pëlhurën e shtrenjtë të Pavarësisë

  Djem e vajza sot në gjithë Shqipërinë, shqiptarët e punës, janë endësit e vërtetë të pavarësisë. Atyre iu shkon mirënjohja më e madhe.

 • Kupola jonë, që jo të gjithë mund ta zënë me gojë

  Zbërthimi më i fundit i aplikacionit Sky dhe zbulimi i bujshëm i zinxhirit polici-narkotrafikantë, ka lënë pa thënë as edhe një fjalë ata politikanë që do të kishin shumë për të thënë me këtë rast.

 • Opozita e Gazment Bardhit ka nevojë për evolucion, jo për revolucion

  Tymosja e Kuvendit në ditën e diskutimit të buxhetit kujt i shërbeu? Shqiptarët sot panë mjegull me ngjyra, performanca folklorike, karrike të grumbulluara, por jo seriozitet.

 • Guximi i Helena Kadaresë për të thënë se Shqipëria është në kohën më të mirë të saj

  Nga tavolina e Panairit të librit në Tiranë, ndërsa firmosnin libra e bisedonin me gazetarë, çifti Ismail dhe Helena Kadare dha mesazhe të vlefshme dhe të guximshme për kohën në të cilën jetojmë.

 • Skalitje e domosdoshme njerëzore në një metro’

  Në metronë e një metropli e kanë të domosdoshme të kalojnë ditët edhe disa nga bashkëqytetarët tanë. Sidomos disa që e shohin veten në qendër të botës vetëm e vetëm se nuk kanë mundur të maten asnjëherë me madhështinë e saj. Ata, gabimisht, ndjehen superiorë përballë të tjerëve shqiptarë, përballë drejtësisë, përballë ligjit.

 • Dërrmimi nga një edukatore

  Sjellja e pashpirtë e një edukatoreje në kryeqytet ndaj vogëlushes 3 vjeçare, veprimet dhe fjalët e rënda të saj, duhet të na ndryshojnë. Si qytetarë.

 • “Heronj” modernë të demokracisë sonë liberale

  Nuk duhet të na shqetësojnë fjalët dhe veprimet e askujt, madje përkundrazi, në mrekullinë e demokracisë liberale, në transmetimet Live të kaq shumë televizioneve informative, shqiptarët kanë mundësinë të kuptojnë më mirë dhe më pas të zgjedhin se cilët do të jenë "heronjtë". 

 • Berishianët ose tragjedi-komedia e mungesës së peshës në kandar

  Politikanët që ndjekin Berishën bërtasin sot se duan t’i eliminojnë. Vazhdojnë ta shohin problemin e vetëasgjësimit si një problem që u vjen nga jashtë, tamam si Enveri që na mbushte mendjen se gjithë imperialistët dhe revizionistët e kapitalistët donin të na asgjësonin, zhduknin, ndaj, bunkerët, u bënë kisha e xhamia jonë.

 • Dukeshin të gjithë si të çmendur viktimat e drejtësisë së kohës së Berishës! Apo jo Elida Cangonji?

  Shumë shqiptarë ikën nga kjo botë pa marrë drejtësi për konfliktet e tyre. Si aktorja Elida Cangonji, e cila në prokurorinë e Berishës, apo në policinë e Berishës dhe institucionet e tij, çdo informacion ua kalonin kundërshtarëve.

 • Nis stina e re politike dhe televizive me kaq... vjetërsi

  Ndërsa Edi Rama shpalos i pashqetësuar projektet dhe ëndrrat e tij për një Shqipëri europiane nga maja e ribërë e Piramidës, opozita shpalos me të njëjtën gjuhë, me të njëjtat mënyra projekte dhe strategji që shqiptarët me kohë e me vakt ja kanë bojkotuar.

 • Djemtë e Hemingway Tirana dhe “Ulkonja” e hekurudhës shqiptare

  Eljan Tanini solli në “Esencë” në Report TV historinë mbresëlënëse të restaurimit të një prej lokomotivave historike të Shqipërisë, kryer me përkushtim dhe pasion nga vëllezërit Sukaj të Club Hemingway Tirana. Me detaje që nuk duhen humbur!

 • Çdo luftë e re është një humnerë e hapur për njerëzimin

  “Jemi në Luftë!” deklaron Izraeli, që do të thotë një tjetër humnerë njerëzore i shtohet asaj të Ukrainës. Prandaj duhet të bëjmë të gjithë të pamundurën për paqen në Ballkan e të bëjmë të pamundurën për paqen në mbarë Tokën.

 • Nga burri në burr burime konfideciale, erotike, nga SPAK?

  Ethet e një video të supozuar erotike që lidh vajza të showbizit shqiptar me botën e krimit, mobilizuan këtë javë kuvendime me imagjinata të papara e të pamenduara mbremjesh televizive dhe raportimesh në rrjete sociale.

 • Paska diçka tjetër më keq se video e Gjicit: Qënka Berisha!

  Nuk mund të mendohej se zgjedhjet në Kukës do t’i fitonte një pasues i Safet Gjicit. Pamjet e rënda të zyrën e shtetit, tronditën mbarë Shqipërinë, Kukësin, po e po pa diskutim. Por ja që paska diçka më skandaloze e më të papranueshme se ato pamje. Qënka Sali Berisha dhe të tijët!

 • Milano Fashion Week përtej shkëlqimit dhe modës

  Nëpër rrugë sheh djem e vajza me diametrin e kofshëve sa të një krahu. Të tjerë futen në borxhe e bëjnë blerje marramendëse në dyqanet e firmave të mëdha vetëm për të marrë më pas një ftesë në sfilatë si superkonsumator. Bloggera, sillen si zombi, në mes të trafikut e njerëzve, derisa të bëjnë foton më joshëse.

 • Bernard Tapie… dhe një prokuror i Republikës franceze

  Një serial në Netflix tregon jetën e ish presidentit të Olimpik Marsejë, ish-pronar i Adidas, politikan, ministër, pronar mediash, aktor, prezantues televiziv; një njeri i plotfuqishëm i Francës së viteve '80 dhe... një prokuror i Republikës së Francës.

 • Nëse një shoqëri simpatizon dhunën...

  Goditjet që Rexhep Rraja dhe të tijët i bënë me shkopa bejsbolli dhe pistoleta ndaj vëllezërve Maja nuk maten vetëm me lëndimin fizik. Ato goditje, të publikuara prej tyre, rëndojnë psikologjikisht mbi kurrizin e çdo shqiptari dhe për to të gjithë presin drejtësi

 • Vetëmbrojtja e Berishës me një intervistë paralajmëron një veprim të SPAK

  Sali Berisha bën akuza të rënda dhe të mirëmenduara ndaj SPAK: Ka falsifikuar kundër meje tha ai në intervistën dhënë për gazetarin Çim Peka. Çfarë ka falsifikuar SPAK sipas tij?

 • Gazment Bardhi nuk është Belind Këlliçi

  Politikani Gazment Bardhi ka projektin e tij brenda “Foltores”, një energji politike e mbajtur peng nga një një individ “i vdekur politikisht dhe ndërkombëtarisht”, por që herët a vonë, do të tërhiqet ose bllokohet. Cili është pozicioni dhe roli i Bardhit?

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv