Erdogan: Kam diskutuar me Zelenskyn për dërgimin e drithërave në vendet afrikane

Erdogan: Kam diskutuar me Zelenskyn për dërgimin e drithërave në vendet afrikane

1667416301_sdgffsdg.jpg

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan tha të mërkurën se ai dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky diskutuan dërgimin e grurit në vendet afrikane pasi Rusia tha se do të rifillonte pjesëmarrjen në marrëveshjen e grurit të Ukrainës.

Në një intervistë me transmetuesin turk ATV, Erdogan tha se presidenti rus Vladimir Putin më parë i kishte propozuar atij dërgimin e grurit në vende si Xhibuti, Somalia dhe Sudani fillimisht, duke thënë se njerëzit aktualisht po vdesin nga uria.

"Situata atje nuk është aspak e mirë. Nëse ka ndonjë problem në vendet e tjera afrikane, ne do t'i bëjmë këto dërgesa. Ne biseduam për këtë me Zelenskyn këtë mbrëmje", tha Erdogan.

Moska njoftoi rifillimin e pjesëmarrjes së saj në marrëveshje pasi Turqia dhe Kombet e Bashkuara ndihmuan që gruri ukrainas të rrjedhë për disa ditë pa një rol rus në inspektime.

Marrëveshja e drithit, e arritur tre muaj më parë, ka zbutur një krizë globale ushqimore duke hequr një bllokadë de facto ruse ndaj Ukrainës, një nga furnizuesit më të mëdhenj të drithërave në botë.


Lajmi kryesor:

Moska rifillon marrëveshjen për eksportin e grurit! Media amerikane: Nafta ruse i shmang sanksionet e SHBA përmes rafinerisë italiane Lukoil


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE