Erdogan kërkon të fitojë mandatin e fundit në politikë! Kandidon zyrtarisht në zgjedhjet presidenciale të 14 majit

Erdogan kërkon të fitojë mandatin e fundit në politikë! Kandidon zyrtarisht në zgjedhjet presidenciale të 14 majit

Presidenti turk, Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paraqiti zyrtarisht një kërkesë në Këshillin e Lartë Zgjedhor të Turqisë për t'u regjistruar si kandidat presidencial për zgjedhjet e ardhshme të 14 majit. Sipas mediave turke, përfaqësuesit e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim të Erdoganit mbërritën në Këshill të martën për të dorëzuar dokumentet e regjistrimit.

Aktualisht, 18 politikanë deklaruan synimin e tyre për të kandiduar për postin më të lartë shtetëror. Kryetari i opozitës kryesore, Partia Popullore Republikane, Kemal Kilicdaroglu konsiderohet si konkurrenti kryesor i Erdoganit.

Përfaqësuesit e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim shoqëroheshin nga përfaqësues të Partisë Lëvizja Nacionaliste, e cila vepron në aleancë me partinë në pushtet. Ata deklaruan se të dy partitë vendosën të emërojnë Erdoganin si kandidat të vetëm dhe depozituan të gjitha dokumentet e nevojshme në Këshillin e Lartë të Zgjedhjeve, siç është përcaktuar nga ligji.

Zgjedhjet presidenciale në Turqi do të mbahen më 14 maj, njëkohësisht me zgjedhjet parlamentare. Për të fituar në raundin e parë, një kandidat presidencial duhet të sigurojë mbi 50% të votave. Ndryshe do të zhvillohet një raund i dytë, në të cilin dy kandidatët me mbështetjen më të lartë do të garojnë kundër njëri-tjetrit. Zgjedhjet e mëparshme presidenciale u zhvilluan më 24 qershor 2018  ku Erdogan fitoi me 52.6% të votave.

Në dhjetor të vitit të kaluar, Erdogan, deklaroi se nëse arrin të fitojë në zgjedhjet presidenciale të 14 majit, do të tërhiqet nga politika në fund të mandatit të tij. 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë