Erdogan reagon pas normalizimit së marrëdhënieve me Mitsotakis: Vizitë e suksesshme në Athinë, hapëm faqe të re

Erdogan reagon pas normalizimit së marrëdhënieve me Mitsotakis: Vizitë e suksesshme në Athinë, hapëm faqe të re

Recep Tayyip Erdogan dhe Kyriakos Mitsotakis

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, e ka cilësuar të suksesshme vizitën e tij në Athinë, pas gjashtë vitesh marrëdhëniesh të “ftohta”.

Pas takimit me Kyriakos Mitsotakis, në një bisedë me gazetarët turq në avionin e kthimit për në Ankara, presidenti turk foli për perspektivat e bashkëpunimit me Greqinë në sektorin energjetik.

Erdogan përmendi po ashtu Mbrojtjen teksa theksoi se dëshiron që në Egje të mos ketë më “luftime qensh”. Kurse, sa i përket situatës në lindjen e mesme, lideri turk tha se do të donte ta shihte homologun e tij në anën e Palestinës, raportojnë mediat e huaja.

Kujtojmë se Greqia dhe Turqia kanë nisur një kapitull të ri në marrëdhëniet e tyre të trazuara.

Ka qenë vizita zyrtare e presidentit Rexhep Tajip Erdogan në Athinë që ka vulosur rikthimin e qetësisë, përmes një deklarate të përbashkët me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis.

Greqia dhe Turqia angazhohen, në kontekstin e kësaj deklarate, “të përmbahen nga çdo deklaratë, nismë apo veprim që mund të rrezikojë ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajonin e tyre”.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

A mund ta zgjidhë Brukseli konfliktin për dinarin serb?

A mund ta zgjidhë Brukseli konfliktin për dinarin serb?