Erdogan: Turqia do mbështesë ofertën e Suedisë në NATO nëse SHBA mban premtimin e shitjes së F-16

Erdogan: Turqia do mbështesë ofertën e Suedisë në NATO nëse SHBA mban premtimin e shitjes së F-16

1695147709_turqiazerbajxhanierdogan.jpg

Parlamenti i Turqisë do të mbajë premtimin e tij për të ratifikuar ofertën e Suedisë në NATO, nëse administrata e presidentit amerikan Joe Biden hap rrugën për shitjen e avionëve F-16 në Ankara, tha të martën presidenti Tayyip Erdogan, sipas mediave turke.

Duke folur me gazetarët gjatë fluturimit të tij nga enklava e Nakhçivanit të Azerbajxhanit, Erdogan tha se Ministri i Jashtëm Hakan Fidan dhe Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken diskutuan ofertën e anëtarësimit të Suedisë në NATO javën e kaluar në Nju Jork, raporton Reuters.

Administrata amerikane po lidh shitjet e avionëve luftarakë F-16 në Turqi me ratifikimin nga Ankaraja të ofertës së Suedisë, tha Erdogan.

"Nëse ata (SHBA) i mbajnë premtimet e tyre, parlamenti ynë do të mbajë gjithashtu premtimin e vet. Parlamenti turk do të ketë fjalën e fundit për anëtarësimin e Suedisë në NATO," tha ai.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kiev: Goditet selia ruse në Kherson! Kremlini publikon një video të takimit të Sokolov me Shoigu


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Cameron: Britania do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën dhe OSBE-në

Cameron: Britania do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën dhe OSBE-në