Lufta/ Kiev: Goditet selia ruse në Kherson! Kremlini publikon një video të takimit të Sokolov me Shoigu

Forcat ukrainase kanë goditur selinë ruse në rajonin Kherson me sisteme raketash të shumëfishta Himars, duke vrarë 8 oficerë dhe duke plagosur 7 të tjerë, e cila u njoftua nga një burim në shërbimin ukrainas të sigurisë, Ukrainska Pravda. Burimi i shërbimit ukrainas ndau një video të sulmit, i cili ndodhi gjatë një takimi ku morën pjesë oficerë nga Regjimenti i 24-të i Pushkës së Motorizuar dhe Divizioni i 70-të i Pushkave të Motorizuara. 

Ukrainasit më parë kishin raportuar se kishin vrarë admiralin rus Viktor Sokolov në një sulm me raketa të premten në Sevastopol, por së fundmi ka hedhur poshtë këto deklarata duke publikuar një video të një takimi të zyrtarëve të lartë që u zhvillua sot, në të cilën shihet edhe Sokolov.

Sistemet ruse të mbrojtjes ajrore rrëzuan dy dronë të tjerë ukrainas mbi rajonin e Kurskut mbrëmë, dhe shtatë dronë ukrainas mbi rajonin Belogorod, raportoi agjencia e lajmeve ruse Tass, duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes ruse.

Thuhet se dy dronë ukrainas u rrëzuan mbi rajonin e Kurskut. Moska gjithashtu raportoi se edhe rajoni i Belgorodit "u sulmua masivisht nga dronët". 

“Banorët raportuan një sulm masiv me dronë në rrethin Grayvoronsky. Edhe këtu hyri në funksion sistemi i mbrojtjes ajrore”, deklaroi Ministria e Mbrojtjes ruse.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:24
Goditet selia ruse në Kherson, 8 viktima dhe 7 të plagosur

1695727463_kjds.jpg

Forcat ukrainase goditën selinë ruse në rajonin Kherson me sisteme raketash të shumëfishta Himars, duke vrarë 8 oficerë dhe duke plagosur 7 të tjerë.

Kjo u njoftua nga një burim në shërbimin ukrainas të sigurisë, siç raporton agjencia e lajmeve ukrainase Ukrainska Pravda. 

Burimi ndau një video të sulmit, i cili ndodhi gjatë një takimi ku morën pjesë oficerë nga Regjimenti i 24-të i Pushkës së Motorizuar dhe Divizioni i 70-të i Pushkave të Motorizuara. 

Takimi përfundoi para kohe: 8 oficerë kanë statusin '200', 7 nga '300', tha burimi, duke iu referuar kodeve numerike të përdorura për të treguar të vdekurit dhe të plagosurit.

Ora 13:17
Ukrainasit thanë se e vranë, Kremlini publikon videon e takimit të Sokolov me Shoigu

1695727048_soko.jpg

Agjencia shtetërore ruse Ria Novosti publikoi një video të një takimi të zyrtarëve të lartë që u zhvillua sot, në të cilën shihet edhe admirali Viktor Sokolov, komandanti i flotës së Detit të Zi.

Ukrainasit më pare kishin raportuar se e kishin vrarë në një sulm me raketa të premten në Sevastopol. 

Sokolov shfaqet duke dëgjuar një fjalim të ministrit të Mbrojtjes Serghei Shoigu përmes lidhjes video.

Ora 13:03
Erdogan: Turqia do mbështesë ofertën e Suedisë në NATO nëse SHBA mban premtimin e shitjes së F-16

1695147709_turqiazerbajxhanierdogan.jpg

Parlamenti i Turqisë do të mbajë premtimin e tij për të ratifikuar ofertën e Suedisë në NATO, nëse administrata e presidentit amerikan Joe Biden hap rrugën për shitjen e avionëve F-16 në Ankara, tha të martën presidenti Tayyip Erdogan, sipas mediave turke.

Duke folur me gazetarët gjatë fluturimit të tij nga enklava e Nakhçivanit të Azerbajxhanit, Erdogan tha se Ministri i Jashtëm Hakan Fidan dhe Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken diskutuan ofertën e anëtarësimit të Suedisë në NATO javën e kaluar në Nju Jork, raporton Reuters.

Administrata amerikane po lidh shitjet e avionëve luftarakë F-16 në Turqi me ratifikimin nga Ankaraja të ofertës së Suedisë, tha Erdogan.

"Nëse ata (SHBA) i mbajnë premtimet e tyre, parlamenti ynë do të mbajë gjithashtu premtimin e vet. Parlamenti turk do të ketë fjalën e fundit për anëtarësimin e Suedisë në NATO," tha ai.

Ora 12:28
VIDEO/ Zbulohet droni kamikaz nënujor i Ukrainës

 

Përdorimi i dronëve kamikazë u ka sjellur gjithmonë suksese të dukshme ushtrisë ukrainase në territorin rus.

Shembulli i fundit i qasjes shpesh novatore të Ukrainës për të luftuar luftën vjen në formën e një droni nënujor. Sipas pamjeve të publikuara në internet, Marichka është një mjet i zi nënujor pa pilot, i cili është gjashtë metra i gjatë dhe mbulon një distancë prej rreth 1,000 km (621 milje), raporton agjencia e lajmeve sky news.

Thuhet se është një sistem i vetë-zhvilluar i bërë nga inxhinierë vullnetarë me një kosto prej 433,000 dollarë dhe mund të kryejë misione sulmi, transporti ose zbulimi.

Marichka pritet të përdoret në operacionet kamikaze kundër aseteve të Flotës Ruse të Detit të Zi, së bashku me infrastrukturat dhe institucionet e tjera kritike ruse.

Ora 11:50
Forcat ruse nisin sulme në zonën kufitare me Rumaninë

1695721813_lids.jpg

Forcat ruse në muajt e fundit kanë shënjestruar një numër zonash kufitare midis Ukrainës dhe vendeve anëtare të NATO-s.

Sipas zëdhënëses së ushtrisë ukrainase Natalia Humeniuk, i fundit ka parë një sulm me dron që ka shkaktuar mbylljen e kalimit kufitar Orlivka-Isaccea që lidh vendin me Rumaninë, raporton agjencia e lajmeve news sky.

Ajo tha se dronët goditën vetëm anën ukrainase të kufirit, por raportet tregojnë se lanë dhjetëra kamionë të dëmtuar. Pamjet janë bërë virale në Twitter.

Ora 09:21
OKB: Ne kemi prova të mjaftueshme që forcat ruse kanë kryer krime lufte në Ukrainë

1695720007_kjhsad.jpg

Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, deklaroi se ata kishin prova të mjaftueshme që forcat ruse kishin kryer krime lufte në Ukrainë.

“Kemi prova të mjaftueshme që forcat ruse po kryejnë dhe kanë kryer krime lufte në Ukrainë”, tha Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut.

Këshilli pretendoi se sulmet në Ukrainë përfshijnë sulme me armë shpërthyese, sulme që dëmtojnë civilët, torturë, dhunë seksuale dhe me bazë gjinore dhe sulme në infrastrukturën energjetike.

Komisioni i Pavarur Ndërkombëtar për Ukrainën tha se kishte dokumentuar gjithashtu sulme në ndërtesa banimi, spitale, një stacion hekurudhor, një restorant, dyqane dhe magazina, raporton agjencia e lajmeve News Sky.

“Këto sulme shkaktuan viktima civile, dëmtuan dhe shkatërruan objektet kryesore dhe ndërprenë shërbimet dhe furnizimet thelbësore”, tha Komisioni.

Komisioni raportoi se ushtarët rusë kanë dhunuar seksualisht gratë të moshës 19 deri në 83 vheç dhe tha se vazhdon të hetojë situate të dëbimit të të miturve nga autoritetet ruse.

Për më tepër, komisioni tha se po heton se çfarë e shkaktoi shembjen e digës Nova Kakhovka në qershor.

Ora 08:10
Ukraina godet me dronë nënstacionin elektrik, ndërpritet energjia në rajonin Kursk të Rusisë

1695719663_jds.jpg

Ofensiva me dronë nga Ukraina duket se do të vazhdojë, pasi shtatë vendbanime në rajonin rus të Kursk janë bombarduar në atë që duket të jetë një sulm i suksesshëm me dronë, sipas guvernatorit të rajonit.

Kursk ndan një kufi me Ukrainën dhe është nën bombardime dhe sulme të shpeshta me dronë nga forcat e Kievit, pretendojnë zyrtarët në rajon, raporton agjencia e lajmeve news.sky.

Sot në mëngjes, në fshatin Snagost në rrethin Korenevsky, një dron ukrainas goditi një nënstacion elektrik, duke ndërprerë energjinë në shtatë vendbanime, tha Roman Starovoit në Telegram.

“Asnjë nga banorët nuk është lënduar”, tha ai.

Guvernatori shtoi se ekipet e emergjencës do të fillojnë të rivendosin furnizimin me energji elektrike sa më shpejt të jetë e mundur.

S.S/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Serie A/ Lecce barazon në shtëpi, Ramadani 'zverdhet' kundër Bolognas! Fiorentina merr tri pikë, gjashtë gola në Udine

Serie A/ Lecce barazon në shtëpi, Ramadani 'zverdhet' kundër Bolognas! Fiorentina merr tri pikë, gjashtë gola në Udine