Skandali i financimit nga paratë ruse/ 'EU Reporter': Kryemadhi pronare e llogarisë në Zvicër! Të dhënat i solli një burim anonim, do i dërgojë dhe në SPAK

Skandali i financimit nga paratë ruse/ 'EU Reporter': Kryemadhi pronare e llogarisë në Zvicër! Të dhënat i solli një burim anonim, do i dërgojë dhe në SPAK

Deputetja, Monika Kryemadhi

TIRANË- Eu Reporter është përgjigjur mbi investigimin e parave ruse të Monika Kryemadhit. Në përgjigje shkruhet se provat janë tre transferta bankare nga Monika Kryemadhi të cilat tregojnë se në vitin 2017 ajo ka marrë dy pagesa nga Holdem Holdings Limited, një kompani e inkorporuar në Qipro dhe ka bërë një pagesë për Vradus Holdings Limited, një tjetër kompani sërish e inkorporuar në Qipro.

Sipas Eu Reporter, këto janë dorëzuar nga një burim anonim, i cili do t’i dorëzojë dosjet në Strukturën e Posaçme Shqiptare Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Përgjigjja e plotë e Eu Reporter

Në 15 mars 2023, EU Reporter publikoi një artikull me tutull “Rusia duke përdorur të gjitha mjetet për të përforcuar kontrollin në Ballkan”. Në kuadër të këtij shkrimi, EUReporter ka përfshirë provat e tre transfertave bankare nga nga Monika Kryemadhi, bashkëshortja e ish-presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta. Provat e marra tregojnë se në vitin 2017 Kryemadhi ka marrë dy pagesa nga Holdem Holdings Limited, një kompani e inkorporuar në Qipro dhe ka bërë një pagesë për Vradus Holdings Limited, një tjetër kompani e inkorporuar në Qipro.

Përmes hetimit të strukturës së pronësisë së dy kompanive, Holdem u zbulua se zotërohej të paktën pjesërisht nga Alekander Smuzikov dhe Alekander Kaplan, dy biznesmenë rusë të naftës në kohën e transaksionit. Vradus u zbulua se ishte në pronësi të Vitaly Savvin, një tjetër biznesmen rus i naftës dhe ish-partner biznesi i Smuzikov dhe nuk kishte asnjë tregues se pronësia e Vradus kishte ndryshuar.

Reagimi i Monika Kryemadhit
Në përgjigje të shkrimit, Kryemadhi është përgjigjur në media si më poshtë:

A) nuk kam qenë asnjëherë aksionere e ndonjë kompanie në jetën time;

B) nuk kanë pasur kurrë një llogari bankare në Zvicër;

C) nuk kemi pasur kurrë marrëdhënie financiare me ndonjë firmë apo biznesmenë ruse, përfshirë edhe ata që ju pretendoni.

Përgjigje Kryemadhit

A) Provat e pretenduara tregojnë qartë se Kryemadhi kishte një llogari bankare në Credit Agricole Suisse SA në Zyrih, Zvicër. Kryemadhi figurohet qartë si pronarja e kësaj llogarie.

B) Siç u tha më sipër, provat tregojnë se Kryemadhi ka marrë pagesa nga Holdem dhe ka bërë një pagesë për Vradus. Të dhënat e korporatave qipriote tregojnë se në kohën e transaksioneve, Holdem ishte në pronësi të tre kompanive të inkorporuara nga Ishujt e Virgjër Britanikë (BVI): Curol Investments Limited, Vollandes Assets Corporation dhe Kealy Worldwide Corp.

Sipas Reuters, Smuzikov dhe Kaplan u zbuluan se ishin përfituesit përfundimtarë pas një kompanie të inkorporuar në MB, Balkan Petroleum Holding Limited. Sipas të dhënave të korporatave në Mbretërinë e Bashkuar, Smuzikov u rendit si me ndikim ose kontroll të rëndësishëm. Të dhënat e korporatave në Mbretërinë e Bashkuar tregojnë gjithashtu se kompania mëmë e drejtpërdrejtë e kompanisë britanike ishte Davolia Holdings, një tjetër kompani e inkorporuar në Qipro e regjistruar gjithashtu në të njëjtën adresë si Holdem. Davolia dhe Holdem kishin gjithashtu të njëjtin drejtor, Pantelitsa Chrusostomou.

Të dhënat e korporatave të Qipros tregojnë se Davolia ishte në bashkëpronësi në një pjesë të barabartë nga Vollandes dhe Dalia Global Corp, një kompani tjetër e inkorporuar nga BVI. Prandaj, Smuzikov dhe Kaplan duhet të kenë qenë gjithashtu pronarë të Vollandes dhe Dalia Global Corp dhe për rrjedhojë duhet të kenë pasur të paktën pjesërisht pronësinë e Holdem në kohën e transaksioneve me Kryemadhin.

Nga viti 2012 deri në vitin 2022, Vradus zotëronte tregtarin e naftës të inkorporuar në Rusi, OOO Magnatek, e cila u themelua nga Vitaly Savvin. Në një intervistë të vitit 2012 me Forbes, Savvin raportoi se ai vazhdoi të zotëronte Magnatek përmes Vradus. Prandaj, Savvin ishte pronari përfundimtar i Vradus. Pretendimet janë dorëzuar nga një burim anonim, i cili do t’i dorëzojë dosjet në Strukturën e Posaçme Shqiptare Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Kujtojmë se në një artikull të ditës së mërkurë, EuReporter solli dokumente të siguruara nga inteligjenca amerikane, që tregojnë transaksione monetare të Monika Kryemadhit me kompani guaskë të regjistruara në parajsa fiskale. Pagesat janë marrë nga kompania offshore “Holdem Holdings”, e cila kontrollohet nga oligarkët rusë të naftës Alexander Smuzikov dhe Alexander Kaplan.

Monika Kryemadhi dyshohet se është aksionere në kompaninë offshore të kontrolluar nga rusët, pasi në mandat pagesat thuhet se shuma prej 13 mijë e 500 euro është marrë si divident për aksioneren.

Kryemadhi gjithashtu ka bërë një pagesë për një kompani offshore, “Vradus Holdings”, e cila kontrollohej nga Vitaly Savvin, një oligark rus nafte, që sikurse u zbulua nga Forbes ishte një nga donatorët më të mëdhenj të Putinit.

Investigimi i EuReporters ngre dyshime se dy kompanitë në fjalë të regjistruara në parajsa fiskale nuk kanë asnjë aktivitet, por shërbejnë si maskim në këtë rast për të shpërndarë paratë ruse për politikanët e korruptuar në Evropën Lindore si pjesë e strategjisë së Moskës për të rritur influencën në këto vende./TCH

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nono: 18/03/2023 16:24

  Monik simbol i lorrupsinot dhe kurveri politike baxhell qe nuk e ka shoqin

  Përgjigju
 • Iris: 18/03/2023 01:10

  Nese nuk jane keto fakte si rast per hetimin e pasurise se Metajve,atehere cfare mund te jete sipas Manjola Kajanes e Tereza Merkajt?!

  Përgjigju
 • Shqip e trroc: 17/03/2023 21:08

  Kesaj baxhelle Monikes duhet me shkerdhy mbare e mbrapsh cfar i mban pragu.

  Përgjigju
 • Tahipi: 17/03/2023 14:16

  Kur po I vjen fundi ketyre super hajduta. se e kan bere kyt vend grop

  Përgjigju
 • BABULI TANGULI: 17/03/2023 13:06

  O QENI Arbëror mëso Shqip në fjalorin Shqip ska fjal shkjau, po do thuash ti nona ime nuk di Shqip se është Sërbe e babai im është Taleban e un Shqipen se di mir. Po atëhere pse komenton te ne Shqiptarët. Aoo të vjen keç për spiunin Ilir Metaj e kryekriminelin hajdut Sali Bajgën. Po me që ti i do kaq shum kta të dy meri e mbaj në shpin tënde kta dy fundrrina që të flen me maman tënde Sërbe o Arbërori analfabet medjokër.

  Përgjigju
 • Gjergj: 17/03/2023 11:46

  Llumi shqiptar, hajdutèria shqiptare, shkatèrrimi i Shqipèrisè, kapja totale e shtetit pèr interesa vetjake, kanè emèr. Nè kètè listè, Monika Kokèmadhja dhe i shoqi janè KRYEHAJDUTÈT dhe zhvatèsit mè tè mèdhenj. Pa pèrballjen e kèsaj familjeje brerèsish me drejtèsinè, sè bashku me atè NONGRATÈN KOMUNIST dhe hajdutèt e tij,,,Shqipèria nuk do gjejè kurrè rrugèn e shpresès.

  Përgjigju
 • Emigranti: 17/03/2023 11:21

  Ky zbulim i gazetes prestigjize Belge eshte zbulimi me i vogel per kete zarbe "politikane",pasi po te zbuloheshin te gjitha monstruozitetet qe kjo ka bere qysh nga mosha 16-18 vjece e deri me sot do duhej te behej nje film horror i shkelqyer i Hollivudit qe do te fitonte te gjitha cmimet Oskar.Dhe vete Mona,po te lexoje kete koment,do thote me vete" mire e ka ky,por ja qe s'ka si te zbulohen ato qe une kam bere...,te me hane ..."Kryemadhi dhe ortaku i saj ne krim,spiuni Meta-j jane nje dyshe makabre qe i eshte bere peshqesh ketij populli e ketij vendi.Vjedhja spektakolare e floririt te Krrabes dhe zhdukja me helmim apo me vrasje e te gjithe deshmitareve okulare apo personave qe kane perdorur per keto mostruozitete ,po te ishte nje vend tjeter ,keta te dy do i kishim pare me kohe ne burgjet e sigurise se larte.Por duke qene se ne kete vend ka prokurore te SPAKUT si Manjola Kajana , Ened Nakuci, Spartak Braho etj qe e bejne te bardhen te zeze ne kembim te perfitimeve personale... apo gjyqtare apeli si lashja Tereza Merkaj, qe paguhen nga ky cift brigant e monstruoz atehere keta kane te drejte te bejne kaq sa kane bere dhe me shume akoma.Dhe ne kete drejtim ka pjesen e saj dhe Gjykata Kushtetuese e Tushes, e Xhaferllarit,Bejtes e Co qe ne menyre magjike e nxorren Liken te pafajshem,pasi,sic ai vete deklaronte live ne TV me mburrje 1-shit po ti shtosh disa zero merr vlere te madhe.Per ke e kishte valle?!!!Dhe megjithe keto cudira qe ndodhin ne kete vend SPAKU,edhe pas ikjes se ushtarit te Likes, Krajes me vile ne Lalez, akoma ruhet se mos hyn ne gojen e ndyre te ketij cifti makaber! Dhe rrojne ata me miliarda euro neper banka e neper shoqata offsore dhe rrojne dhe shqiptaret me nga 100 mije leke pension apo 200 mije leke rroge dhe shpresojne ne drejtesi e tek SPAKU! Sa bukur apo jo?

  Përgjigju
 • Arbërori: 17/03/2023 10:57

  Tani në Prag të 14 majit, Edvin shkjau shqipfolës e ka angazhuar edhe BIA-n Serborus kunder popullit Shqiptarë… sepse vet Shqiptarë nuk ështé!

  Përgjigju
  • Ademi: 17/03/2023 14:47

   Ti ske lidhje fare me shqiperine sepse nuk je shqiptar ,je kokrra e idiotit serbobullgar rrace e ndyre,me te gjitha keto ofendime qe te bejne lexuesit duhet te jesh budalla ,dukesh nga shkrimet qe je nje cope dhijari rq..

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Zbulohet një shpellë në Hënë

Zbulohet një shpellë në Hënë