SKANDALI/ Kryemadhi është financuar nga para ruse! Në 2017 mori pagesa nga kompani offshore të biznesmenëve rusë të naftës, mbështetësit më të mëdhenj të Putin (TRANSFERTAT)

TIRANË- Deputetja Monika Kryemadhi është financuar nga para ruse. Disa transferta janë bërë publike, të cilat vërtetojnë se Kryemadhi ka marrë një sërë pagesash në vitin 2017 nga kompani offshore, që pas tyre qëndrojnë biznesmenë rusë të naftës. Faksimilet e transfertave janë publikuar nga media e huaj EuReporter. Sipas transfertave, Kryemadhi ka bërë një pagesë për një kompani offshore, Vradus Holdings, pas së cilës qëndronte Vitaly Savvin, një biznesmen rus në tregun e naftës. Gazeta Forbes ka zbuluar se Vitaly Savvin ka qenë një ndër donatorët më të mëdhenj të presidentit rus Vladimir Putin.

Kryemadhi po ashtu ka marrë pagesa nga kompania offshore Holdem Holdings, e cila kontrollohet nga oligarkët rusë të naftës Alexander Smuzikov dhe Alexander Kaplan. Është e paqartë pse Kryemadhi i ka marrë këto pagesa nga këta biznesmenë rusë. Siç përshkruhet në dokumente, referencat e pagesës përfshijnë 'dividend për aksionarët' dhe 'shërbimet e marketingut'.

Shkrimi i plotë nga EuReporter:

Në javët e fundit, zyrtarët amerikanë dhe përfaqësuesit e NATO-s kanë theksuar nevojën për të mbrojtur Ballkanin Perëndimor nga ndërhyrja dhe ndikimi keqdashës rus në vazhdën e pushtimit të paprovokuar dhe brutal të Ukrainës nga Rusia. Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA-së deklaroi: “Lufta e Rusisë ka sqaruar se sa urgjente është puna jonë për të ndihmuar të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor për të çuar përpara plotësisht reformat demokratike dhe për të arritur aspiratat e tyre për integrim në institucionet evropiane dhe euroatlantike”.

Rusia e ka pohuar veten gjithnjë e më shumë në rajon, i cili ka një rëndësi të madhe gjeostrategjike për Moskën dhe i ofron Rusisë një mundësi për të minuar BE-në dhe NATO-n, si dhe për të luftuar ekspansionizmin e perceptuar brenda Evropës. Në luftën e saj për ndikim në Ballkanin Perëndimor, Rusia ka shfrytëzuar përsëri energjinë dhe burimet e saj natyrore si një mjet gjeopolitik, ndërsa njëkohësisht financon dhe mbështet në mënyrë të paligjshme partitë politike të krahut të djathtë dhe grupet e djathta ekstreme. 
  
Ndikimi keqdashës i Rusisë në vende të tilla si Mali i Zi dhe Serbia është dokumentuar mirë dhe në rastin e Serbisë, është përshkruar si "i kudondodhur". Serbia është mbështetur prej kohësh pothuajse tërësisht në gazin e lirë rus, ndërsa prodhuesi kryesor i saj i naftës NIS është në pronësi të Gazprom dhe Gazpromneft të Rusisë. Në vitin 2022, Serbia nënshkroi një kontratë të re trevjeçare me Rusinë për furnizime të lira të gazit. Qeveria serbe mund të konsiderohet aleati më i ngushtë i Rusisë në Evropë dhe, për shembull, refuzon të zbatojë sanksione kundër Rusisë në përgjigje të luftës brutale të kësaj të fundit në Ukrainë. 
  
Mali i Zi, nga ana tjetër, vuajti nga një tentativë për grusht shteti të mbështetur nga Rusia në 2016. Një raport i Komitetit të Përzgjedhur të SHBA-së zbuloi se Oleg Deripaska, një oligark rus i sanksionuar me lidhje të ngushta me Kremlinin, kishte investuar dhe zgjeruar ndikimin e tij në Mal të Zi me urdhër të qeverisë ruse. Ai fitoi një shumicë të aksioneve në infrastrukturën kritike kombëtare, eksportuesin më të madh të Malit të Zi, të cilin e përdori për të rritur fuqinë e tij politike. Në fund të fundit, deri në vitin 2016, Deripaska po financonte dhe po ekzekutonte një fushatë agresive të drejtuar nga Rusia për të rrëzuar qeverinë malazeze dhe për të vrarë kryeministrin në një grusht shteti të dhunshëm me mbështetjen e Frontit Demokratik (DF), një parti opozitare malazeze. 

Vende të tjera në Ballkanin Perëndimor si Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë qenë historikisht më pak të ndjeshme ndaj ndërhyrjeve ruse, kryesisht për shkak të mungesës së tyre të mbështetjes në energjinë ruse dhe mungesës së lidhjeve kulturore. Megjithatë, gjatë dekadës së kaluar Rusia ka kërkuar vazhdimisht të ndikojë keqdashës mbi këto vende përmes metodave të ndryshme, duke përfshirë financimin e partive opozitare me ndjenja pro-ruse dhe përpjekjet për të paguar dhe/ose rekrutuar anëtarë të aparatit të sigurisë dhe politikës. 
  
Në të vërtetë, siç zbulohet nga një vlerësim i deklasifikuar i inteligjencës amerikane në vitin 2022, Rusia shpenzoi 500,000 dollarë amerikanë për financimin e partisë politike opozitare të qendrës së djathtë të Shqipërisë, Partisë Demokratike (PD) në zgjedhjet shqiptare të vitit 2017. Rusia gjithashtu dyshohet se ka mbështetur grupet e ekstremit të djathtë të cilët kanë propaganduar teori konspirative se kryeministri aktual Edi Rama dhe partia e tij politike Partia Socialiste (PS) kontrollohen nga George Soros. 

Provat e mëtejshme të zbuluara (shih më poshtë) tregojnë gjithashtu se Monika Kryemadhi, bashkëshortja e ish-presidentit shqiptar që qeverisi në koalicion me PD-në Ilir Meta, ka marrë një sërë pagesash në vitin 2017 nga kompani të kontrolluara përfundimisht nga biznesmenë rusë të naftës me lidhje të ngushta me Kremlini përmes një sërë kompanish opake offshore. 
Siç u tregua më lart, Kryemadhi bëri një pagesë për një kompani offshore, Vradus Holdings, e cila u zbulua se kontrollohej përfundimisht nga Vitaly Savvin, një tregtar rus nafte, kompania ruse e naftës e të cilit u zbulua gjithashtu nga Forbes se kishte qenë një nga donatorët më të mëdhenj të Putinit. partia politike në pushtet, Rusia e Bashkuar. 

Më tej, Kryemadhi ka marrë pagesa nga kompania offshore Holdem Holdings, e cila kontrollohet nga oligarkët rusë të naftës Alexander Smuzikov dhe Alexander Kaplan. Smuzikov dhe Kaplan bënë pasurinë e tyre në botën e turbullt të naftës ruse në një kompani të kontrolluar nga oligarkët rusë, të cilët që atëherë janë sanksionuar për shkak të lidhjeve të tyre me Kremlinin. Është e paqartë pse Kryemadhi i ka marrë këto pagesa nga këta biznesmenë rusë. Siç përshkruhet në dokumente, referencat e pagesës përfshijnë 'dividend për aksionarët' dhe 'shërbimet e marketingut'. Bashkëshorti i Kryemadhit, Meta, aktualisht vazhdon të drejtojë Partinë e Lirisë Shqiptare, një nga partitë më të mëdha opozitare në Shqipëri, e lidhur ngushtë me PD-në e mbështetur nga Rusia. 
  
Veçanërisht, kjo nuk është hera e parë që Smuzikov dhe Kaplan zbulohen se janë përfshirë në Ballkanin Perëndimor. Në vitin 2016, Reuters raportoi se Smuzikov dhe Kaplan ishin zbuluar si palë kontrolluese pas një kompanie të fshehtë të inkorporuar në Mbretërinë e Bashkuar që ofronte për të marrë Makpetrol, distributori kryesor i produkteve të naftës në Maqedoninë e Veriut. Oferta e tyre u bllokua përfundimisht nga autoritetet e Maqedonisë së Veriut. 

Megjithatë, një vit më vonë, në vitin 2017, shërbimi i brendshëm i inteligjencës i Maqedonisë së Veriut zbuloi se vendi kishte "nënshtruar një propagandë të fortë subversive dhe aktivitet të inteligjencës të zbatuar përmes ambasadës ruse". Sipas raporteve të inteligjencës vendase, operativët e inteligjencës ruse po përpiqeshin të rekrutonin ish-anëtarë dhe aktualë të ushtrisë dhe ministrisë së brendshme të Maqedonisë për të krijuar një “masë kritike të personave të trajnuar ushtarakë”, që “në një moment apo situatë të caktuar politike duhet të jetë përdoret për të përmbushur interesat ruse”. Agjentët rusë ishin përpjekur gjithashtu të ndikonin dhe të ofronin fonde për mediat maqedonase, duke përfshirë ato që synonin pakicën shqiptare të vendit, në mënyrë që të përhapnin "informacion dhe dezinformim" në mbështetje të qëllimeve të politikës ruse. 
  
Në dritën e taktikave gjithnjë e më agresive dhe ekspansioniste të Rusisë, është thelbësore që BE dhe NATO të rrisin veprimet diplomatike për të garantuar stabilitet dhe integritet sovran në Ballkanin Perëndimor, që Shqipëria të mos bëhet Mali i Zi i ardhshëm ose Mali i Zi Ukraina e ardhshme. 

 

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:14
Skandali i financimit të Kryemadhit nga kompanitë ruse, reagon Balla: Edhe Meta në bordorotë e Kremlinit, aksioner me oligarkët e Putin

1678544453_Screenshot9.jpg

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka reaguar lidhur me skandalin e publikuar ku biznesmenë rusë të kompanive të naftës, kanë bërë pagesa ndaj deputetes së PL-së, Monika Kryemadhi në vitin 2017.

Balla shkruan se dokumentet e publikuara tregojnë se ashtu si Berisha, edhe Meta është aksioner në kompanitë e oligarkëve të presidentit rus, Vladimir Putin.

“Aleanca e rublave nuk le shumë vend për hamendësime. Hetimi i EUREPORTER konfirmon Berishën, por nxjerr edhe Metën në bordorotë e Kremlinit. Madje siç duket qartazi nga dokumentat e zbuluara, qenkan edhe aksionerë në kompanitë e oligarkëve të Putinit”- shkruan Balla.

 

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • naku: 16/03/2023 10:15

  ne mendonim se kishim patriote te vertete dhe atdhetare shqiptare ne presidence, ju merrni pare nga ruset?

  Përgjigju
 • Gjergj: 16/03/2023 00:13

  Flori, nuk ka nè tunelet e Krrabès mè. Nè qeveri, nuk lènè hajdutèt e Ramès tè bjerè gjè nè tokè. Çfarè tè bèjè Monika çizmja? I afrohet rusève dhe u ofron shèrbime. Janè ngritur çmimet nè klinikat e San Marinos. Shikoni sa qytetare duket sot. I trembte njerèzit atèbotè, pa bèrè operacione.

  Përgjigju
  • Shkodrani: 16/03/2023 08:39

   Kokerr shalet asht ba per nder t'familjes

 • Or tej: 15/03/2023 23:03

  Ne 2017 e kishin mik Putinin me oligarket e tij e gjithe bota. Kapuni me gjera serioze sepse kane sa te duash cifti Meta me Kryemadhen or teeeejjjjj

  Përgjigju
 • Vasili: 15/03/2023 21:39

  A Moj Monika Baxedha Te Erdhi Radha Edhe Ty Te Japesh Dhogari Se Per Te Dal Perdit Ne Televizor Te Flasesh Per Korupsjon Ne Emer Te Rames Dhe Ke Aruar Te Flasesh Per Veten Tende Qe Sa E Koruptuar Je Moj Femer E Peshtir Shpresoj Qe Spak Te Bej Drejtesi

  Përgjigju
 • Jimmy: 15/03/2023 21:07

  Shiko shiko (fshati qe duket nuk do kallauz) thote populli!kjo dihet e para ka 3 femije qe studiojn ne Angli!kur ishte e re ngjante si travesty si mashkull!tani bie pak era femer????!!!kjo cirret gjoja per popullin!!cifti i corruptuar!!

  Përgjigju
 • kapepak: 15/03/2023 20:28

  SPAK ka rezultuar deshtimi me spektakolar i Rames. Nje reforme e propaganduar me te madhe qe kap korrupsionin me nje arke peshku te zyrtareve te vegjel e mbyll syte para korruspionit millioner te tradhetareve Berisha-Meta.

  Përgjigju
 • Goni: 15/03/2023 20:12

  Dmth, operacioni i fundit alla "sigurimi shtetit" na nxjerr Monen si ruse. Eh moj Mona, kumbare e shokut Rama dhe Veliaj, tash ta keputen edhe ty nje nga "bombe molotov". Shume mire dhe bravo media qe e ka "zbuluar" autoret e lidhur me oligarke ruse. Prokuroria te gjeje provat si i thone kesaj pune. Ore nje merak, po ky hagjenti FemBeeIse qe a patu punesuar qeni besnik i Putinit, Deripaska, njeherezi edhe vete "ujku" yne, pra Rama, te kene ndonje lidhje alla ruse apo cne ajo pune....

  Përgjigju
 • Bery: 15/03/2023 19:07

  Te varen ne litar … anti ????????qe punojn per shkaterimin e femijve e sterfemijve tan

  Përgjigju
 • Riku: 15/03/2023 17:30

  Po sigurisht eshte paguar nga ruset per te menaxhuar buxhetin e vitit 2023... ore pallosha kjo ka 8 vite pa pushtet per ca leshin i paguajne ruset kinezet ganezet keta per tbo hunden dhe mollezat...

  Përgjigju
 • E pabesueshme: 15/03/2023 16:32

  I paska ngjyer gishtat monika

  Përgjigju
 • Linda: 15/03/2023 16:23

  Po ku e ka problem kjo sa te filloj parlameni do filloj prap nga sharjet si ato te rrugave bashk me zullumqaret e tjere ne parlament!Jane te betuar ne emer te te keqes te destabilizojn Shqiperin!

  Përgjigju
  • Riku: 15/03/2023 18:39

   Sigurisht do destabilizojne stabilitetin tend te ngordhur...pikaaa sa ne kohen e qoftlargut jeni ne perceptim

 • I tej: 15/03/2023 16:15

  U shkerdheffte ariu polar me Monik putane me Met spiune me Berish kriminele.

  Përgjigju
 • Populli: 15/03/2023 16:10

  Nuk kemi me nevoje per lajme.. Drejtesia te veproje ose te lejne detyren..

  Përgjigju
 • genti: 15/03/2023 14:50

  dhe ne fund asgje nuk ndodh ....film i pare ky

  Përgjigju
 • BABULI TANGULI: 15/03/2023 14:45

  O çfar tmerri Monika bile derri Po ja bën dora politikës hora. Po Monika ska faj kur ka popull si ARBËRORI analfabet që Monikën dhe Sali wc e admiron e thot RROFT Sali bajga e Monika qelbësira pse Monika mos të bëj çef me popull si Arbëror analfabeti që komenton e vetëm Edi Ramën mallkon Kurse Sali wc dhe Monikën e belong. O Arbëror o hor kta të gjith politikan jan Karen pa përjashtim si Edi die Saliu o Arbëror mediu. Pra duhet komplet bregu ri ta mari politikën e të gjith kta që kam 30 vjet në ktë politik duhet të hikin o Arbëror hipolit. Pra Shqipria ka urgjente kta politikan të korruptuar duhen martuar. RROFT SHQIPRIA posht maskarenj politikan pa din e pa iman.

  Përgjigju
 • Gripi: 15/03/2023 14:31

  Likja nuk di gje se ato kohe ka qene i pire hahahaha ashtu sikur nuk dinte per djegjen e mandateve. SPAKU e merr shtruar se ka kohe, edhe populli ka kohe te prese per drejtesi. Krim dhe Turp

  Përgjigju
 • Dori: 15/03/2023 14:17

  Nuk ka skandal sepse askush nuk guxon te hetoj as Berishen,as Meten,as Kryemadhin....mafia ka kapur cdo hallke te shtetit dhe te pseudo drejtesise

  Përgjigju
 • Emigranti: 15/03/2023 14:08

  ka te drejte zhaba Monike dhe spioni Meta-j qe te hedhin jo vetem cizmen-cizmet ndaj Edi Rames e SPAKUT,por dhe breket ti vere ne nje kallem e ti beje xhiro neper foltoret e Non Grates kriminel te lindur e neper mitingjet elektorale duke kerkuar voten e budallenjve dhe sylesheve shqiptare,po ja doli dot.Ndaj beri cmeos kjo tregetare cocaline dhe mafioze e klasit te pare qe te mos miratohej reforma ne drejtesi dhe te mos zevendesohej mafiozi Llalle harapashi si kryeprokuror dhe e beri flake parlamentin kunder Arta Markut? Shiko shiko sfare shtrige qenka kjo! Dhe tentakulat e tyre jane futur dhe ne SPAK ku pervec Arben Krajes,mikut e ushtarit te bindur te Likes, kane kapur fort dhe Kajanen e gjyqtaren e Apelit Tereza Merkaj qe kundershton hetimin e pasurise se binjakeve kriminale Like-Berisha.Kuptohet qe mendja te shkon se si njera dhe tjetra e kqne zene mjullen me parate e ciiftit Like-Kryemadhi si nga parate ruse ashtu dhe nga shitja e floririt etj etj! Fatkeqesi e madhe!

  Përgjigju
 • TA RRAS LALA: 15/03/2023 13:49

  Po çfar bën padrejtësia apo është te qetësia e po ha pula e pi raki e ha kabuni. O çfar qefi bëjn qeratat pagat i kan në stratosfer e smeren me peshq të mdhenj po meren me cironka e thon ne punën ton e kemi aferim hajde se qef po bojm e një kënge do ja thoin. Hajde Duman more kodosh që je si gjeli kaposh kok bosh mos çaj kok se njeri stë ngacmon ti përpara shum po shkon të gjitha cironkat po i mbaron. O e shkreta Shqipëri si është katandis me Dumana e dushmana o Sali të keqen nana. Pra Sali wc me shok ja kan bo Shqipri një top të madh tumi që ta haj Ed merhumi.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Zëvendës-Shefi i Shtatmadhorisë ruse arrestohet nën akuzat për marrje ryshfeti

Zëvendës-Shefi i Shtatmadhorisë ruse arrestohet nën akuzat për marrje ryshfeti