Euro 2020/ Kroacia eliminohet në mënyrë dramatike, Spanja në çerekfinale me zemër në dorë! E pret Franca ose Zvivra

Spanja është skuadra e pestë çerekfinaliste të kampionatit europian, pasi në fazën e 1/8 ‘La Roha’ ka mposhtur në shtesë me rezultatin 5-3 Kroacinë nënkampione të botës. Të besuarit e Luis Enrike e nisën mjaft mirë sfidën, por në minutën e 20 një top i kthyer pas nga Pedri u shndërrua në autogolin më qesharak të Euro 2020 për faj të portierit.

Goli bëri që Spanja të rriste akoma më shumë ritmin dhe në minutën e 38 baraspeshoi me Sarabian. Më tej Azpilicueta përmbysi shifrat para se ‘La Roha’ ti dërgonte në 3-1 me Ferran Torres në minutën e 77.

U mendua se gjithçka ishte e mbyllur, por Kroacia rizgjoi shpresat me Orsic, që realizoi me dhunë në minutën e 85. E pabesueshmja do të ndoshte në minutat shtesë kur Pasalic barazoi me kokë 3-3.

Në shtesë Kroacia e nisi vrullshëm, por ai që dërgoi topin në rrjetë ishte i shumëkritikuari Alvaro Morata. Për të vulosur shifrat përfundimtare të kësaj sfide që la tifozët me ‘zemër në dorë’ mendoi Oyarzabal. Në çerekfinale Spanja do të përballet me fituesin e çfitit Francë-Zvicër që luhet mbrëmjen e sotme.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Mashtrohet futbollisti shqiptar, i marrin 100 mijë euro me pretekstin për ta dërguar te Ajax

Mashtrohet futbollisti shqiptar, i marrin 100 mijë euro me pretekstin për ta dërguar te Ajax