Euro 2020/ Ukraina bën surprizën e radhës, eliminon Suedinë në minutën e 121! Në çerekfinale kundër Anglisë

Ukraina ka bërë surprizën e radhës në kampionatin Europian, pasi ka eliminuar në fazën e 1/8 Suedinë, që e mposhti 2-1 me një gol në ekstremin e shtesës kur skuadrat po iu drejtoheshin penalltive. Fillimisht ai që zhbllokoi sfidën ishte Zinchenko në minutën e 27 për Ukrainën, me futbollistit që goditi në mënyrë të shkëlyqer nga një kënd i ngushtë.

Avantazhi i të besuarve të Shevshenkos nuk do të zgjaste shumë, pasi në minutat e fundit të kohës së rregullt së pjesës së parë Frosberg i ndihmuar edhe nga një devijim baraspeshoi për Suedinë.

Pjesën e dytë nuk kishte asgjë për të evidentuar përveç lojës së ekuilibruar dhe për këtë arsye takimi iu drejtua shtesës. Në minutën e 98 Danielson bëri një ndërhyrje horror dhe për këtë arsye la Suedinë me 10 lojtarë. Ky episod i dha zemër ukrainasve të cilët gjithsesi e patën të vështirë pavarësisht se realizuan golin historik të 2-1 kur të gjithë mendonin se ndeshja po i drejtohej penalltive. Heroi i kësaj sfide ishte Dovbyk në minutën e 121.

Në çerekfinale Ukraina do të përballet me Anglinë më 3 korrik në stadiumin e Romës në orën 21:00.

Ne.k./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Rama nuk harron Hashim Thaçin: I munguar i madh në këtë sallë

Rama nuk harron Hashim Thaçin: I munguar i madh në këtë sallë