Euro 2024/ Granit Xhaka në fushë, Zvicra mposht 1-3 Hungarinë dhe 'kap' Gjermaninë në Grupin A

Euro 2024/ Granit Xhaka në fushë, Zvicra mposht 1-3 Hungarinë dhe 'kap' Gjermaninë në Grupin A

Moment nga ndeshja

KËLN - Zvicra fitoi 1-3 kundër Hungarisë në ndeshjen e Grupit A për Euro 2024. Në stadiumin e Këlnit, helvetët me Granit Xhakën në fushë u treguan më të saktë dhe me tri pikët e sotme "kapin" Gjermaninë në krye, me organizatorët që mposhtën të premten 5-1 Skocinë në duelin hapës të Europianit 2024.

Zvicra e Murat Yakin shënoi në minutën e 12-të me Duah dhe në të 45 me Aebischer, teksa hungarezët shkurtuan me Varga në pjesën e dytë, por në fund ishte Zvicra që "vulosi" me Embolo dhe fiton në ndeshjen debutuese të këtij Evropiani.

Zvicra kështu "kap" me tri pikë në krye të Grupit A Gjermaninë, me dy skuadrat që do diskutojnë mes tyre vendin e parë në ndeshjen direkte, teksa kanë hedhur kandidaturën për kalimin në 16 ekipet më të mirë.

Këtë të shtunë në 21:00 e gjithë vëmendja do jetë në Dortmund ku për Grupin B luhet Itali - Shqipëri, ndërsa po për këtë grup në 18:00 në Berlin luhet Spanjë - Kroaci.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:39
'Dirigjenti' Granit Xhaka njeriu i ndeshjes në Hungari 1-3 Zvicër


Zvicra fitoi 1-3 kundër Hungarisë në Grupin A të Euro 2024. Njeriu i ndeshjes sipas UEFA ishte Granit Xhaka. Kapiteni shqiptar i helvetëve luajti 90 minuta të plota, teksa kreu 90 përqind të pasimeve të sakta. 11.8 km vrapoi Xhaka.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Xhovana Nikolli akuzon Nuredin Dumanin se i vuri tritol në derën e banesës: S'është burrë por ordiner

Xhovana Nikolli akuzon Nuredin Dumanin se i vuri tritol në derën e banesës: S'është burrë por ordiner