Euro nuk ndal rënien, mësoni me sa u shitën dhe u blenë monedhat e huaja

Euro nuk ndal rënien, mësoni me sa u shitën dhe u blenë monedhat e huaja

Statistikat mare nga faqja zyrtare e Bankes se Shqiperise

Euro nuk ndal rënien. Monedha evropiane e nisi javën  me një rënie të fortë kundrejt lekut. Referuar kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro këtë të hënë është këmbyer me 100.7 lekë.

Ky është niveli më i ulët që prej korrikut 2023.

Edhe dollari ka pësuar rënie duke u shtitur nën 94.58 lekë. Gjithashtu dhe monedhat e tjera kanë pësuar rënie. 

Për bankën e Shqipërisë këto luhatje në kursin e këmbimit, ku leku vijon të forcohet vjen si rezultat i fluksit të valutës që po vjen në vend për shkak të turizmit e investimeve të huaja, që kanë shkaktuar shumë ofertë për euro në treg dhe pak kërkesë.

Statistikat mare nga faqja zyrtare e Bankes se Shqiperise

 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Ngjela: Turp për ish-kryeministrin Berisha që mbrohet si kalama nga maja e dritares

Ngjela: Turp për ish-kryeministrin Berisha që mbrohet si kalama nga maja e dritares