Euro zhvlerësohet ndaj lekut, arrin nivelin e 2019! Këmbehet me 120.78 lekë nga 123.63 në 2020! Ekspertët: Ka shumë € në treg, po rriten remitancat

Euro vijon të humbasë pikë kundrejt lekut, dhe zhvlerësimi ka qenë më i shpejtë gjatë kësaj jave. 1 euro sot këmbehet në tregun valutor me 120.78 lekë që është niveli më i ulët i regjistruar që prej gushtit të 2019, kur ishte piku i sezonit turistik. Këto janë vlerat më të ulta historike që po prek monedha europiane. Në raport me 15 dhjetorin e vitit të kaluar euro ka humbur 2.85 pikë. 

Shkak për këtë zhvlerësim sipas ekspertëve është oferta e lartë për euro në tregun formal dhe informal dhe së dyti vjen si rezultat i sezonalitetit. Dhjetori është muaji kur rriten remitancat në hyrje, të cilat të kombinuara edhe me flukse të emigrantëve që kthehen gjatë festave të fundvitit, kanë një ndikim të lehtë në shtesën e ofertës në euro dhe uljen e çmimit të saj kundrejt lekut.

Nga ana tjetër ndikim në rënien e euros sipas sekretares së Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare, Brunilda Isaj ka edhe marrja e eurobondit në tregjet ndërkombëtare në fund të muajit nëntor, në vlerën e 650 milionë eurove.

Po ashtu sipas saj në vitet e kaluara rënia e euros ka qenë më e lehtë pasi shumë nga kompanitë e huaja kanë transferuar fitimet pranë kompanive mëmë, por këtë vit duket se fitimet po i mbajnë në arkën e tyre për të pasur rezerva të mjaftueshme, me qëllim mirë-menaxhimin e rrezikut të kursit të këmbimit.

Luhatjet në kursin e këmbimit pritet të jenë prezente deri në fillim të muajit të ardhshëm.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Akuzat ndaj Ahmetajt/ Gazetari Doçi: Ditët në vijim SPAK mund të kërkojë arrestimin, do ndjekë rrugën e Llallës ose Tahirit! Avokati Çaça: Nuk akuzohet për diçka konkrete

Akuzat ndaj Ahmetajt/ Gazetari Doçi: Ditët në vijim SPAK mund të kërkojë arrestimin, do ndjekë rrugën e Llallës ose Tahirit! Avokati Çaça: Nuk akuzohet për diçka konkrete