Fjalim anti-amerikan në Kuvendin Kombëtar të PD, Kokalari: Durim derisa të ikë administrata e Joe Biden

Evi Kokalari ka mbajtur një fjalim antiamerikan në Kuvendin Kombëtar të thirrur nga grupi i Rithemelimit duke e cilësuar "false" administratën e Joe Biden. Ajo i bëri thirrje shqiptarëve që të bëjnë durim ashtu si amerikanët derisa të ikë presidentit Biden.

“Fatkeqësisht dinjiteti i SHBA-ve po cënohet nga lojtarë mediokër që në shpirt nuk kanë aspak interesin të mbrojnë vlerat tona si amerikanë por për servilizëm dhe arsye të tjera i shërbejnë forcave të errëta që i bëjnë shumë dëm demokracisë në mbarë botën. Amerika mbetet e njëjtë, lojtarët kanë ndryshuar. Ashtu si ne amerikanët po bëjmë durim derisa të ikë administrata false e Joe Biden, ashtu iu përgjërohem juve të bëni durim derisa lojtarë që kanë marrë peng miqësinë tonë të largohen”, u shpreh Kokalari.

Evi Kokalari tha se Soros është armik i Amerikës ndërsa iu përgjigj akuzave. “Jam elektron i lirë”, tha Kokalari duke theksuar se nuk ka synim të bëhet pjesë e kryesisë apo Këshillit.

“Besnikëria i përket Amerikës dhe jo interesave të veçanta. Soros është armik i Amerikës dhe vlerave të saj. Çdo tentativë për të cënuar opozitën nuk është në linjë me vlerat demokratike amerikane sepse amerikanët janë kundër ndërhyrjeve në politika të vendeve të tjera.

Më vjen turp kur shikoj nivelin si është prezantuar Amerika në vitet e fundit, por akoma më shumë turp kur shoh se ishte katandisur PD. Këshilli i mbledhur sot duhet të mbajë premtimet që PD do të kthehet në parti konservatore. Për ata që më kanë akuzuar, dua të them që jam elektron i lirë dhe nuk jam pjesë e karrigeve. Nëse nuk tërhiqni intelektual, ne nuk do të shohim asnjëherë rezultate në këtë vend”, tha Kokalari.


Lajmi kryesor:

'Rithemelimi' mbledh Kuvendin! Berisha rrëzohet teksa merr fjalën! Braktiset nga shumica e deputetëve të PD! Ndryshime statutore, më 22 maj zgjidhet kryetari i ri i partisë! Shkarkohet Alibeaj


A.M./K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Krastë, Ministri i Mbrojtjes: Vatër serioze! Kanë shkuar 60 forca, po punohet për shuarjen