Evis Kushi kërkoi mësim në auditor për vitet e para, Ministria e Shëndetësisë nuk pranon: Universitetet vatra të larta infeksioni

Kërkesa e Ministrisë së Arsimit për zhvillimin e mësimit në auditore për studentët e viteve të para në Universitete nuk u pranua nga Ministria e Shëndetësisë.

Në përgjigje të saj, Ministria e Shëndetësisë thotë se universitetet janë vatra të larta të infektimit, ndaj dhe prezenca e studentëve të viteve të para është e pamundur.

Në një letër zyrtare drejtuar Ministrisë së Arsimit, thuhet se pas mbledhjes së komitetit të ekspertëve është vendosur që të paktën në muajin e parë të mos ketë mësim nëpër auditore.

Edhe 2 ditë më parë, kryetarja e komitetit të ekspertëve, Mira Rakacolli në një deklaratë u shpreh se mësimi duhet të kryhet online për të paktën 1 muaj.

Gjithashtu edhe konviktet do të mbyllen për të njëjtën periudhë kohore, ndërkohë që Rezidencat Universitare 1 dhe 2 në Tiranë bënë me dije se pagesat e kryera do të kompensohen në muajin dhjetor.

 

Refuzimi i ministrisë së Shendetësisë

 

E.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se kolaudimi i automjeteve në shtet do të sjellë të shërbimit dhe sigurisë?

Komento

Komente

 • Ziguri: 31/10/2020 20:18

  mbyll Universitetet dhe le hapur lokalet dhe restorantet,palestrat, shtet rrumpalle. Strategji qesharake, dilni ne bllok dhe shikoni cfare behet pastaj krahasojeni me nje klase ku te gjithe rrine me distance. Mbaj maske ne rruge dhe e heq ne lokal, keta jane sharlatane jo mjeke.

  Përgjigju
 • BENI: 31/10/2020 17:25

  PER NJE MUAJ dakort por jo me shume,,,kesaj i thone shkolle me korrespondence....

  Përgjigju
 • Bes: 31/10/2020 13:28

  Epo ku u lihet pushtet dashakeqesve dhe injorantve kshu vete kjo pune. Viti 2 qe po krijojn boshlleqe arsimore per te krijuar me shume injorant. Krijoni infrastukturen teknike paisje dhe internet falas per te gjith studentet e shume problematika gjera tjera qe krijohen nga mbyllja ti mbuloj shpenzimet ministrija arsimit.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Dialogu Kosovë-Serbi, javën e ardhshme në Bruksel