Facebook përjashton figura të njohura për nxitje urrejtje dhe dhune

Gjigandi i rrjeteve socaile 'Facebook' ka vendosur që të përjashtojë nga platforma disa aktivistë dhe gazetarë të njohur. Ndër emrat e të përjashtuarëve janë edhe Alex Jones, Milo Yiannopoulos dhe Laura Loomer. Këta persona janë përjashtuar nga Facebook pasi akuzohen si mbështetës të 'esktremit të djathtë' dhe kjo sipas 'Facebook' nxit urrejtje dhe dhunë.

Sipas mediave të huaja, mes të përjashtuarëve është edhe emri i udhëheqësit fetar  Louis Farrakhan,  mbi të cilin bien akuza për komente anti-semtie, si dhe Paul Nehlen .
Ndërsa emri i Alex Jonesi cili njihet si mbështetës i Donald Trump është përjashtuar më parë nga Youtube, Twitter dhe thuajse të gjitha rrjetet sociale. Ndërkohë që për këto masa të marra nga Facebook ka patur mijëra reagim kundër.


E.L./Shqiptarja.com
Komento