Falsifikoi dokumentet për të liruar të 'fortin' e Vlorës Viktor Ymerin e Bandës së Gaxhait, SPAK prangos ish-Shefin e sektorit ligjor të Burgut të Peqinit, e kishte të përsëritur

Ish-Shefi i Sektorit Ligjor të Burgut të Peqinit, Gani Shehu është arrestuar sot nga SPAK. Prokuroria e Posaçme ka njoftuar se Gani Shehu paraqiti të dhëna të rreme për një të burgosur që t’i mundësonte lirimin.

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në bazë të procedimit penal të vitit 2020, po heton personin e njohur për autoritetet ligjzbatuese Viktor Ymeri, ish-anëtar i Bandës së Gaxhait i cili kishte kërkuar revokim pse zëvendësim të masës së sigurimit. Si provë është paraqitur si provë një shkresë me lëndë: “Kthim përgjigje” e Burgut të Peqinit.

Duke marrë shkas nga përmbajtja e kësaj shkrese, SPAK Prokuroria e Posaçme, në bashkëpunim të ngushtë me Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, kreu hetime të thelluara në drejtim të vërtetësisë së të dhënave të pasqyruara. Pas kryerjes së shumë veprimeve hetimore, SPAK dyshoi se në dokumentin e paraqitur nga burgu paraqiteshin të dhëna të rreme të cilat shkonin në drejtim të lehtësimit të pozitës së të hetuarit Ymerit.

Ndaj ish - Shefit të Sektorit Ligjor të IEVP – së Peqin, Gani Shehu GJKKO ka caktuar masën e sigurimit: “Arrest në burg”, për akuzën e “Falsifikimit të dokumenteve".

“I forti i Vlorës” Viktor Ymeri bëri 25 vite burg për vrasjen e Arben Pajës dhe Ilir Xhungës. Lidhur me këtë ngjarje, pasi vuajti dënimin Ymeri u lirua nga burgu në 2019, por u rikthye sërish në burg në dhjetor të 2020, pasi SPAK rihapi hetimet për dy ekzekutimet e bujshme në 2005, të Vajdin Lame dhe Klodian Saliu. Ymeri është shpallur fajtor si një ndër autorët e kësaj vrasje. Pikërisht për këtë ngjarje ai mesa duke ka tentuar që të përfitojë nga skema e mashtrimit me kartelën e përgatitur nga dy zyrtarët e burgut të Peqinit që u arrestuan së fundmi.

Kjo është e dyta herë që Gani Shehu arrestohet pasi më 30 shtator u prangos pas ndihmoi një të dënuar tjetër që po bënte përpjekjet për t’u liruar nga burgu, me anë të një skeme duke u hequr i punëtor i devotshëm. Për këtë skemë, i kishin “ardhur në ndihmë” Gani Shehu, ish Përgjegjës i Sektorit Ligjor dhe Lulzim Kaziu me detyrë kartelist në sektorin ligjor, të cilët u ndaluan sot nga Policia.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tragjasi: 11/11/2021 14:34

    Eshte armnado arixhiu sekser nga dukati killeri i vlores se vtet atij i degjohet fjala respekte arixhi ujku i dukate

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Humbën jetën 45 shqiptarë nga Maqedonia e Veriut, shoferi i autobusit shpallet fajtor për aksidentin në Bullgari! Prokurori: Humbi kontrolin nga shpejtësia e madhe