Fara e skaduar, dështon prodhimi i specave në sera! Fermerët në Dimal: Na mashtruan pikat e shitjes

Me qindra hektarë janë mbjellë me perime në serat e fshatit Çiflik të Bashkisë së Dimalit. Tashmë është koha e vjeljes së specave, por fermerët ankohen për prodhimin e dobët.

"Duke lidhur frutat duket se është e dëmtuar se nuk ka fara speci. Unë me këtë punë merrem 7 milionë lek më ka shkuar për ta mbjellë. Nuk nxjerr fitime fare, madje del me humbje."- u shpreh një fermer.

Ata shprehen se fara e specave është e skaduar dhe se këtë e kuptuan menjëherë pas çeljes së luleve dhe daljes së perimeve të para. Kjo farë ka dëmtuar tashmë më shumë se gjysmën e prodhimit.

"Shteti nuk duhet t'i kontrollojë pikat e tregtimit të farave dhe plehrave kimikë. Ne porosisim fidanë por s'dimë çfarë marrim. Kur i mbjellim këtu na del pa farë, fruti nuk rritet mbetet i vogël", thanë ata.

Fermerët shprehen se Ministria e Bujqësisë duhet të ushtrojë kontrolle në pikat e tregtimit të farërave dhe fidanëve.

Cilësia e farërave dhe fidanëve është një shqetësim i vazhdueshëm i fermerëve. Edhe vitin e kaluar u dëmtua prodhimi i domateve në serat e Beratit e Fierit.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Me foton e Mahsa Aminit në duar protestoi kundër presidentit iranian, ambasadori izraelit: Nuk do të pranoj hipokrizinë e OKB-së

VIDEO/ Me foton e Mahsa Aminit në duar protestoi kundër presidentit iranian, ambasadori izraelit: Nuk do të pranoj hipokrizinë e OKB-së