Fatbardha Saraçi: Gjelë e Mrikë Gjikola, pas 55 vjetësh gjejnë eshtrat e fëmijëve në Tepelenw

Fatbardha Saraçi: Gjelë e Mrikë Gjikola, pas 55 vjetësh gjejnë eshtrat e fëmijëve në Tepelenw

Fatbardha Saraçi

Studiuesja Fatbardha Saraçi është nga të rallat që ka marrë nismën për të treguar vuajtjet e grave dhe të fëmijëve në Tepelenë. Mbesa e Qazim Mulletit e lindur në një familje të edukuar dhe me emër para komunizmit, duken pasur lidhje miqësore dhe familjare me shumë nga të internuarit e kampit famëkeq të Tepelenës, fiseve më të të shqura të malësisë e më gjerë, e ndjeu këtë mungesë të madhe të studimit. Askush nuk kujtohet të shkruante për viktimat gratë dhe fëmijët, por dednur shkruhej vetëm për figurat e të dënuarëve nga diktatura.

Kështu duke mbledhur me kujdes të dhënat, pas një pune kolosale ajo shkroi librin me dy vëllime “Dhimbje”. Në këtë libër kryeson tmerri që kanë kalur gratë e fëmijët. Të rrëfyera nga dëshmitarët e gjallë. “Në kampin e Tepelenës, nga mungesa e kushteve higjenike, ra epidemia e dizanterisë. Vdiqën shume foshnjë e femijë, ndërsa ketu vdiq dhe Pashka e vogël 3 vjeçare, që iu mohua e drejta e një varri…: Historitë e mbledhura nga studiuesja nuk kanë fund si kjo e kunatave Gjelë e Mrikë Gjikola

Ajo vazhdon e tregon: “Nuk mund të vdisnim pa gjetur eshtrat e dy vogëlusheve që na vdiqën në internim… Iu referuam shenjave të tjera, por mbi të gjitha instiktit të nënës. Pas disa gërmimeve u bë e mundur gjetja e eshtrave të fëmijëve të varrosur para 55 vitesh.

U bë sistemimi i tyre në arkivole të vegjël dhe ne dy kunatat – punuam veshjet e tyre si nuse, me kostume të vogla mirditore, dy arkivolët i mbuluam me flamurin kombëtar. I vendosëm arkivolat në oborrin e shtëpisë ku jetojmë. E gjithë zona është mbledhur për ngushëllim.”


/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin