Fatmira Hajdari nuk dorëzohet, kërkon rikthimin në detyrë! Do rigjykohet nga Ina Rama

Gjyqtarja e shkarkuar e Apelit në Tiranë, Fatmira Hajdari nuk dorëzohet. Tre muaj pas shkarkimit nga detyra pasi nuk justifikonte një pasuri me rreth 1 milionë USD dhe se kishte fshehur heqjen e vizës amerikane, Fatmira Hajdari ka depozituar një padi në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, shkallën e dytë dhe të fundit të Vetingut, ku kërkon rikthimin në detyrë. KPA e ka regjistruar padinë e zonjës Hajdari në 21 shtator 2020, përmes të cilës kërkon rrëzimin e vendimit të shkarkimit nga detyra. Në padi, Fatmira Hajdari i kërkon KPA-së një hetim të ri për pasurinë dhe pastërtinë e figurës, si dhe vlerësimin e saj për aftësitë profesionale.

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka zgjedhur edhe trupën gjykuese për shqyrtimin e kërkesës së Fatmira Hajdarit për t’u rikthyer në drejtësi, ku relatore figuron pikërisht gjyqtarja Ina Rama, më parë ish-kryeprokurore, e cila tentoi të fuste në burg Ilir Metën, Fatmir Mediun dhe Lulzim Bashën, që të tre të shpëtuar me procedura. Trupi gjykues i dosjes së Fatmira Hajdarit do të kryesohet nga Natasha Mulaj, ndërsa anëtarë do të jenë Albana Shtylla, Rezarta Schuetz dhe Sokol Çomo. Mbetet për t’u parë nëse zonja Hajdari do të jetë dakord me këtë turpë gjykuese.

Fatmira Hajdari u shkarkua nga detyra në 18 qershor 2020 nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, shkalla e parë e Vetingut, me konkluzionin është përpjekur që të fshehë pasurinë duke shkelur ligjet si dhe nuk justifikonte me të ardhura të ligjshme një pasuri me vlerë 948 mijë USD. Zonja Hajdari nuk kaloi as testin e pastërtisë së figurës, pasi sipas KPK-së dhe Drejtorisë për Sigurimin e Informacionit të Klasifikuar, ka fshehur faktin që Ambasada Amerikane i ka hequr vizën për të udhëtuar drejt SHBA.

Gjatë seancës dëgjimore ku zonja Hajdari u përpoq të shpjegonte pasurinë e saj, sidomos një pallat në Tiranë, ajo u ironizuar nga vëzhguesi i famshëm ndërkombëtar Theo Jacobs, i cili tha se “unë nuk besoj te sferat magjike” dhe se ‘kam lexuar dosjen e Hajdarit të dielën pasdite duke anuluar planet e tjera”.

Padia e Fatmira Hajdarit për t'u rikthyer në drejtësi
 Vendimi i shkarkimit nga detyra të Fatmira Hajdarit

 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ela: 29/09/2020 08:40

  Zonja Hajdarine mund te te quaj keshtu,sepse po te ish gjall akoma ti sdo egzistoje si zonja Hajdari,nejse.Do te bej vetem nje pyetje? andjehesh vertet ndopak intelektuale ne vetevete? beja kete pyetje vetes ,po jo para pasqyres por kur te vesh koken ne jastek e te mendosh vertet me intelektin e vaket qe ke.Zonja Hajdari Cfare integriteti ke qe te jesh ne krah te gjyqtareve te shquar?(spo flas per korupsionin)Zonja Hajdari a je ndopak qytetare ne te gjitha aspektet?(mos degjo levdatat e servileve) dhe ne fund Zonja Hajdari ti e edi me mire perse shkele mbi burrin tend dhe del ne krah te vraseseve qe urdheruan per babain e femijve te tu? sa e peshtire je kaq dhe me kete ti kuptojme te gjitha ,qe ofendon femrat intelektuale

  Përgjigju
 • Kirurg Kasap: 29/09/2020 02:22

  Po surrati pse i është fry ashtu ,e kanë quk bletët apo duhet të falënderojmë kirurgun e saj estetik?

  Përgjigju
 • Trafiku: 28/09/2020 23:18

  Po kjo hajdarja pse leviz akoma rrugeve me makine me tabele sikur te ishte akoma gjykatese apo polici leshi thuaj

  Përgjigju
 • Tralala: 28/09/2020 23:15

  Flasin njerezit keq nga inati se te pasmet qe ka hajdari si ka asnj femer ne shqiperi ..inat te keni plasni ..!

  Përgjigju
 • Timi: 28/09/2020 21:21

  Po ste deshi amerika ke kry pune. Shko ha ato milionat dhe mos bej me ze.

  Përgjigju
 • populli: 28/09/2020 20:54

  Kthejeni o drejtesia e fjolles.. Te beni ca doni keni humbur komplet besimin di klase politike dhe gjygjesor..Jeto o popull sipas menyres tende...

  Përgjigju
 • Beni: 28/09/2020 18:15

  E tmerrshme arsyeja e kesaj super injorante+hajdute ne apelin e vetingut.Kjo duhet te ishte maximumi sanitare ne Librazhd.Te degjosh kur flet kete zonje,e kupton se çfare gjykatesish ka ne kete vend,dhe pse jemi ne kete derexhe si vend.Idiotesia dhe hajdutlliku ne piedestal.

  Përgjigju
 • Plehra: 28/09/2020 18:11

  Kjo e kthen ne detyre se Farmira eshte e doresnse tyre. Zhduku provat e 21 janarit dhe bene sikur u zune. I tha ai do te quaj l*vire por kjo eshte sa per ta mbyllur kete muhabet.

  Përgjigju
 • Shqiptar: 28/09/2020 18:11

  Ti moj zonje duhet te vazhdosh profesionin qe di te besh me mire. K...n

  Përgjigju
 • Tirona: 28/09/2020 18:08

  Gjykata e apelit duhet ta coje ne burg se ka shkelur ligjet, te jete kjo e para qe te inaguroj burgun e Recit, nese gjykata e apelit nuk e denon me burgim te shkojne Ata ne vendin e saj, te bejsh korupsion duke lene ne liri gjykates te korruptuar dhe te denosh nje fakir ME BURG per konsumim te energjis elektrike ne menyre te paligjshme sepse nuk ka mundesi ta paguaj , vetem ne vendin e 'Shqiponjave " ndodhin.

  Përgjigju
 • Latif: 28/09/2020 17:39

  Lufto sa te duash, faza dytedo tju gjej te pandehur,ty dhe koleget qe u shkarkuat nga vetingu

  Përgjigju
 • tropoja: 28/09/2020 17:27

  Ik oj K.... Kthehu nga puna qe ke ardh, perpunuese lekure.

  Përgjigju
 • Ptuuuu xhepiste: 28/09/2020 17:04

  Kjo dhe soji saj i prishur kurr sduhet te jete me pjese e drejtesise.

  Përgjigju
  • O tej: 28/09/2020 17:44

   Kjo eshte per burg e kerkon rimthimin ju shofte rraca o rrace m.. qe jeni pi gjakun e popullit

 • BENI: 28/09/2020 17:00

  KESAJ PLEHRES ti merret pasuria dhe te denohet me 15 vjet burg...gjyqtare e degjeneruar...

  Përgjigju
  • UKU MOMLIT: 28/09/2020 17:49

   Zonja ne fjale eshte patriote e tao te Çermenikes Librazhdit plus mamaja e Rudines se kryetarit te rilindjes prandaj KPA duhet te harxhoje kohe....

 • ymeri: 28/09/2020 16:59

  IK MOJ QELBESIRE ,,ik moj gjyqtare ne rreze te plepave,,,ik moj shurre e qelbur se vjen ere 10 km larg mga korrupsioni dhe vjedhet...

  Përgjigju
  • Julie: 28/09/2020 17:57

   Gjyqtare Hajdari & Deputete R Hajdari

 • Sondazhi i ditës:

  Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

Afrim Bunjaku, polici i dytë që vritet në veri të Kosovës në krye të detyrës

Afrim Bunjaku, polici i dytë që vritet në veri të Kosovës në krye të detyrës