FBI kontrolle në shtëpinë e Rudy Giuliani, ish-avokatit personal të Donald Trump

FBI ka kryer kontrolle në shtëpinë dhe në zyrën e Rudy Giuliani, i cili ka shërbyer më parë si avokat personal i ish-Presidentit amerikan Donald Trump.

Bastisja e shtëpisë nga FBI është pjesë e një hetimi për lidhjet e Giuliani me Ukrainën.  Avokati i Rudy Giuliani mohon që ky i fundit të ketë shkelur ligjin.

Giuliani akuzohet se përpara zgjedhjeve presidenciale amerikane të vitit 2020 është përpjekur për të zbuluar informacione inkriminuese për kandidatin demokrat Joe Biden dhe djalin e tij Hunter Biden, në lidhje me Ukrainën dhe bizneset e tij. Presidenti Biden dhe djali i tij i kanë mohuar këto pretendime.

FBI sekuestroi disa pajisje elektronike gjatë kontrolleve në shtëpinë dhe zyrën e ish-kryebashkiakut të Neë York, Giuliani.

Hetimet përfshinin një pretendim se Giuliani nuk arriti të regjistrohej si një agjent i huaj. Akti i Regjistrimit të Agjentëve të Huaj kërkon që njerëzit të njoftojnë Departamentin e Shtetit nëse veprojnë si agjent i huaj në emër të një kombi tjetër.

Kohë më parë, Rudy Giuliani e ka konsideruar hetimin si një  “përndjekje politike” po zhvillohet ndaj tij.

Giuliani ka qënë një nga mbështetësit më të fortë të ish-presidentit Trump, edhe pas humbjes së tij në zgjedhjet e 3 nëntorit 2020. 

 

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ku do të pushoni këtë verë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Lëvizte me pushkë me vete, arrestohet 53-vjeçari në Mat! Në shtëpi iu gjet një sasi municioni luftarak