‘Feja si instrument për paqen’/ Talat Xhaferri: Shqipëria vend unik për bashkëjetesën fetare (VIDEO)

 Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferri, duke folur në konferencën ‘Feja si instrument për paqen’ që organizohet në Shqipëri në bashkëpunim me DASH është shprehur se Shqipëria është vendi unik dhe që duhet marrë shembull për bashkëjetesën fetare.

Sipas tij, nëse feja përdoret siç është shkruar, mund të prodhojë vetëm të mira, por nëse përdoret për të përçarë, atëherë duhet parandaluar.

“Praktikimi i një feje kurrë nuk guxon të jetë në dëm të një feje tjetër. Edhe liria e fesë iu nënshtrohet rregullave të përgjithshme. Fakti që jemi tubuar në Shqipëri, dërgon një mesazh të fuqishëm, se ky vend është unik dhe shembull për bashkëjetesën e religjioneve të ndryshme. Duhet marrë model. Religjioni, nëse përdoret ashtu siç është shkruar pa përdorur fjalor urrejtjeje, mund të prodhojë vetëm të mira. Por, nëse përdoret për të përçarë, duhet të parandalohet”, tha Xhaferri.


Lajmi kryesor:

Meta: Sfidë kampet në Siri, Alvini u shpëtua por ka të tjerë fëmijë e gra! SHBA: Politika të dialogojë (VIDEO)


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Fantazi apo skenar: Nga antiplumbi Veliajt të imitimi i atentatit të Trump

Fantazi apo skenar: Nga antiplumbi Veliajt të imitimi i atentatit të Trump