Festat e fundvitit, Policia e Shtetit 'blindon' rrugët dhe pikat kufitare! Nën monitorim personat me precedent penal, sidomos ato që vijnë nga jashtë

Festat e fundvitit sjellin shtim të fluksit të qytetarëve që kthehen panë familjeve të tyre, duke bërë që Policia e Shtetit të dalë më një plan masash për granatimin e rendit dhe sigurisë në vend. Rrugët dhe pikat kufitare 'do të blindohen' nga policia pikërisht për të shmangur jo vetëm veprat kriminale dhe trafikun e lëndëve narkotike por edhe të parandalohen aksidentet që mund të shkaktohen nga drejtimi i mjetit nën gjendje të dehur apo me shpejtësi të lartë duke përdorur radarë dhe dragera.

Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Albert Dervishaj tha se nën monitorim do të mbahen edhe personat me precedent penal, sidomos e atyre që kthehen nga jashtë për të festuar në vendin tonë dhe mjetet me të cilat ato lëviznin.  

"Sigurimi në kohë i informacioneve për parandalimin e ngjarjeve kriminale, evidentimi dhe mbajtja nën kontroll e personave me precedent kriminal dhe penal, sidomos e atyre shtetasve që kthehen për të festuar në vendin tonë, duke identifikuar dhe mbajtur në vëzhgim automjetet që përdorin apo ambientet që frekuentojnë ata, me qëllim parandalimin e ngjarjeve kriminale. Monitorimi i qarkullimit të automjeteve, duke shtuar prezencën policore në të gjitha akset rrugore nacionale, qytetase dhe ndërqytetase, në përdorimin e mjeteve logjistike si radarë e dragera, për parandalimin e drejtimit të mjetit në gjendje të dehur apo me shpejtësi mbi normat e lejuara, në funksion të parandalimit të aksidenteve rrugore. Shtimi i kontrollit të automjeteve, në bazë të analizave të riskut, me qëllim parandalimin dhe goditjen e trafiqeve të paligjshme, kryesisht të lëndëve narkotike, në shtimin e patrullave në kufirin e gjelbër, si dhe në bashkëpunimin dhe bashkërendimin e veprimeve me homologët e strukturave kufitare fqinje apo ato ndërkombëtare, për parandalimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare", tha Dervishaj.

Policia ka pasur një apel edhe për qytetarët që më 31 dhjetor të shmangen grumbullimet në shesh për të shmangur infektimet me COVID-19 dhe përdorimin e fishekzjarrëve.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • KUku: 24/12/2021 16:03

    Policia do i bej fresk jo blindoj

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që opozita të dalë me një kandidat të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme vendore?×

Lajmi i fundit

Ikën Ahmetaj, në Vlorë drejtues qarku Blendi Klosi! Spiropali shkon në Shkodër, Majko në Kukës

Ikën Ahmetaj, në Vlorë drejtues qarku Blendi Klosi! Spiropali shkon në Shkodër, Majko në Kukës