VIDEO/ Festë për ngjitjen në Pogradec, kapiteni e mbyll 40 vjeç! Valbona bën historinë, tifozët e futbollistë kërcejnë me tupana

Pas dy sezoneve Pogradeci ia arriti të siguronte rikthimin në Kategorinë e Parë. Të besuarit e Samuel Nikës fituan 4-1 në fundjavë kundër Turbinës, duke bërë realitet një ëndërr të tifozëve.

“Më në fund, më në fund ia arritëm qëllimit. Kemi dy vjet që e vuajmë dhe e kërkojmë me ngulm rikthimin. Më në fund erdhi dita jonë. E kemi merituar edhe vjet, por fatkeqësisht fati s’ishte me ne. Tani vërtetë e meritojmë,”-u shpreh Hermes Shkullaku, futbollist i Pogradecit.

“Kam fituar edhe tre herë kategorinë e parë por di të them diçka që kjo Kategoria e Dytë ishte shumë më e vështirë,”-tha Samuel Nikaj, trajner i Pogradecit.

Përveç 2 mijë tifozëve në stadium, këtë ndeshje e bëri më emocionuese edhe fakti që kapiteni Armir Pura u tërhoq nga futbolli.

“Janë emocione shumë të forta. Falenderoj të gjithë çunat, stafin drejtues, tifozëve dhe gjithë të tjerëve. Iu them që iu dua shumë. Mbyllja e karrierës? Është kënaqësi që arrita të luaj gjithë këto vite,”-u shpreh Armir Pura, kapiten i Pogradecit.

Liqenorët do rikthehen në Kategorinë e Parë si kampionë të grupit B në Kategorinë e Dytë, ndërsa po këtë fundjavë Valbona u shpall kampione e grupit A në Kategorinë e Dytë. Fitorja 5-1 kundër Murlanit i suguroi tropojanëve për herë të parë në histori ngjitjen në Kategorinë e Parë sezonin e ardhshëm. Një arritje që u festua në fushë dhe jashtë saj, me futbollistët që kërcenin me tifozët.

Më herët, Elbasani që prej javësh kishte siguruar ngjitjen në Superligë, me fitoren 5-0 kundër Tomorrit siguroi edhe matematikisht titullin kampion në Kategorinë e Parë. Një titull që çoi peshë zemrat e tifozëve. Ndërkohë për shkak të humbjes 1-0 kundër Flamurtarit Luzi zbriti matematikisht në Kategorinë e Dytë, duke iu bashkuar Tomorrit.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ministri Hasani, vizitë zyrtare në Republikën e Koresë: Mundësi e mirë për thellimin e bashkëpunimit ekonomik

Ministri Hasani, vizitë zyrtare në Republikën e Koresë: Mundësi e mirë për thellimin e bashkëpunimit ekonomik