'Festë në kala, ashtu siç vetëm Kanina di...'

Kalaja e Kaninës, një nga atraksionet kulturore dhe historike më të rëndësishme të

Vlorës, është kthyer në epiqendrën e festimeve.

Banorë të zonës, qytetarë të Vlorës, por edhe pushues të shumtë kremtuan dhe festuan së bashku atë që quhet ‘Festa e Kaninës’, e kthyer tashmë në një traditë të përvitshme për Vlorën, gjatë sezonit turistik.

Ritmet e muzikës popullore vlonjate, këngët polifonike e vallet ishin vetëm disa nga aktivitetet e servirura për të pranishmit.

Pjesë e kësaj feste  ishte edhe kryetari i bashkisë së Vlorës, Dritan Leli.

"Djemtë dhe vajzat e Kaninës, të rinjtë dhe të vjetër, në moshë pensioni apo pune janë duke kontribuar për të festuar ashtu siç Kanina di. Pa punën e djemve dhe vajzave Kanina nuk do të ishte kështu siç ka qenë këto katër vitet e fundit", tha Leli.

Kalaja e Kaninës është ndërtuar ne shekullin e 3-të p.e.s. Ajo është një nga zonat historike dhe kulturore më të kërkuara nga turistët vendas dhe të huaj, ndërsa ndodhet vetëm 5 km larg qytetit bregdetar.

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lagja Çole: 17/08/2019 07:07

  Ne Kanine kan ngel vetem jevgjit

  Përgjigju
  • Landi: 17/08/2019 22:48

   Vend i lashte dhe historik eshte por arabet ia ndertuan xhamine mu ne rreze per ti treguar botes qe eshte e tyre. Fli gjume shqipo, fli.

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Ëmbëlsirë me arra dhe portokall, si të përgatisni një super kek të shijshëm

Ëmbëlsirë me arra dhe portokall, si të përgatisni një super kek të shijshëm