Fier, 5 vdekje nga
fotoksina në 3 muaj

Fier, 5 vdekje nga <br />fotoksina në 3 muaj
FIER - Mjeku Lulëzim Banushaj, shefi i Shërbimit të Terapisë Intensive në spitalin Rajonal të Fierit, jep alarmin për vetëhelmimet. Vetëm në Fier për tre muaj janë regjistruar 5 të vdekur nga fotoksina. Rrethi i Lushnjës dhe i Fierit, përsa i përket vdekjeve nga ky pesticid bujqësor, kap shifra alarmante.

Ndërsa gjatë vitit 2011 në Fier ka patur 8 raste me vdekje, në tre mujorin e parë të këtij viti ky numër ka arritur në 5. Viktimat kanë qënë të moshës nga 20 deri 60 vjec.

Sipas mjekut toksikolog Banushi, në shërbimin e reaminacionit trajtohen në vit rreth 70 deri në 100 raste nga vetëhelmime të ndryshme, duke filluar nga vetëhelmimet me medikamente dhe me preparate të tjera siç janë pesticidet që përdoren në bujqësi. Por ato që janë me rrezikshmëri më të lartë janë vetëhelmimet me fotoksinë, e cila ka një rrezikshmëri tepër të lartë.

“Ndërhyrja e mjekëve është tepër intensive në të tilla raste por sasia e marjes së tyre si dhe ardhja me vonesë në spital e rrezikon atë deri në vdekje”, thotë mjeku. Sipas Banushit, “ka ardhur koha që Prefektura dhe Bashkia apo institucionet përkatese të pergjigjen për kontrollin e medikamenteve bujqësore duke marrë masa sipas ligjit”.

(kth/im/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Berisha: Regjimi i Ramës përmbyset me forcë konservatore të qendrës së djathtë! PD ishte kthyer në OJF të majtë, u largua nga shtyllat e saj kryesore

Berisha: Regjimi i Ramës përmbyset me forcë konservatore të qendrës së djathtë! PD ishte kthyer në OJF të majtë, u largua nga shtyllat e saj kryesore