Fier, nxori inerte në shtratin e lumit Vjosë, nis hetimi për administratorin e një kompanie ndërtimi, gjobitet edhe me 1 mln lekë

Administratori i një shoqërie ndërtimi është proceduar penalisht pasi ka nxjerrë sasi të mëdha inertesh në shtratin e lumit Vjosa.  Sipas policisë, 48-vjeçari me iniciale K.K  akuzohet për "Shpërdorimi i tokës" dhe "Fshehja e të ardhurave", ndërsa nga IKMT është gjobitur në masën e 1.000.000 lekëve.

"Ky shtetas me detyrë administrator në një shoqëri ndërtimi, ka shfrytëzuar në mënyrë jo të ligjshme, me mjetet e shoqërisë së tij, shtratin e lumit Vjosë, duke nxjerrë sasi të mëdha inertesh në shtratin e këtij lumi", thuhet në njoftim.

Policia e Shtetit dhe IKMT i bëjnë thirrje qytetarëve që të denoncojnë çdo shkelje apo dëmtim të mjedisit.

 Report Tv ka ndjekur me vëmendje të veçantë situatën që paraqitet në lumenjtë e vendit, mes tyre atë të Tiranës dhe deri në grykëderdhjen e Erzenit.

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet nga autoritetet shtetërore situata e zjarreve në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

U mbyt teksa po lahej në lumin Buna me familjarët, gjendet trupi i 13 vjeçares