‘Figurë e jashtëzakonshme!’ 3 vjet pa Besim Zekthin, Ansambli rikthen ‘shqiponjën e valleve’! Artistët: Na frymëzoi, traditën do ta çojmë përpara

Janë me qindra figurat artistike, që Besim Zekthi nguliti përmes valles në memorien e publikut. 3 vjet nga mungesa e tij fizike, ‘Kreshniku i lirisë” nderohet në Opera, përmes koncertit ‘in memoriam’ si “Legjenda e valles shqipe, Nder i Kombit”.

“Ishte një figurë e jashtëzakonshme, me një interpretim fantastik, ku depërtonte në zemrat e të gjithë publikut”, thotë përgjegjsja e valleve Brikena Jaupaj.

Nga ‘Vallja e Librazhdit’, përmes kërcimit dhe këngës, përshkohet gjatë kësaj mbrëmjeje artistike, tradita e Rugovës, Shëngjergjit, Çamërisë. Besim Zekthi kujtohet edhe si koreograf.

“Krijimet e Besim Zekthit, i kanë rezistuar kohës, do të thotë që i ka bërë me shumë dashuri e shpirt”, thotë më tej Jaupaj.

Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore dhe Orkestra e  drejtuar nga Sokol Marsi e rikthejnë kështu këtë në skenën e tij mjeshtrin e valles popullore mbarëshqiptare, që skaliti figurat e krijuara nga Panajot Kanaçi dhe e pa uroi më tej repertorin tonë të vallëzimit.

“Panajot Kanaçi ishte karakteri i valles shqiptare, ndërsa Besim Zekthi ishte shpirti i saj”, thotë  valltari i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore, Leonard Delia.

“Unë kam mbaruar për balet kasik, por a qenë dëshira ime e madhe për të trashëguar kulturën tonë që vazhdova me vallen” , thotë valltarja Selina Bollati.

Ish solisti-ikonë i Ansamblit mbetet “Shqipja e valleve”, që ka inspiruar për të ruajtur traditën pasardhësit e tij në skenë, dhe vazhdon të frymëzojë brezin e ri.

“Potencën, ndjesitë e tyre në skenë, na i kanë sjellë dhe ne përmes valles”, thotë valltari Endri Sejati.

“Vallet e profesor Besim Zekthit  të inspirojnë. Vetëm të dëgjosh tingujt, ritmin e tyre të krijon dëshirën për të kërcyer më shumë”, shton më tej Rei Berisha.

Me krijimtarinë e tij, Zekthi, arrin që edhe në mungesë fizike, ta krijojë përmes valles shqipe, një ‘festë’ të madhe për Ansamblin e Shqipërinë.

M.Q./A.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Rruga Dibres: 31/10/2023 16:17

    Besim Zekthi i pavdekshem ! Ikona e valles popullore shqiptare,qe e ngriti pelqyeshmerine e saj ne nivel Europian ! Kujtoni Gjerdanin e Arte qe Ansambli yne i kengeve dhe valleve,morri ne Festivalin e Dijonit ne France (viti 1970),me Besimin ne "qender" te suksesit ! Besimi dhe Sadija,nga ciftet me te bukura te Tiranes se viteve 60'te ! I gjithe "trungu" faniljar,njerez te thjeshte,te ndershem dhe punetore,Tironca 24 karat ! I paharruar per brezin tone ! Rruga e Dibres

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Zjarr në baraket e romëve në zonën e Kombinatit në Tiranë

Zjarr në baraket e romëve në zonën e Kombinatit në Tiranë