Fileto pule me pana dhe kërpudha nga zonja Albana

Fileto pule me pana dhe kërpudha

Përbërësit:

 • 2 fileto pule
 • 1 qepë mesatare
 • 2 thelpinj hudhër
 • 400 gr kërpudha të freskëta
 • ½ lgj lëng limoni
 • ½ gotë verë të bardhë
 • 150 ml krem pana
 • 1 lgj vaj
 • 1 lgj gjalpë
 • kripë, piper
 • majdanoz

Përgatitja:

Fillimisht marinojmë filetot e pulës me kripë dhe piper të zi dhe i kaudisim derisa të marrin një ngjyrë të artë. I largojmë nga tigani, i vendosim në një pjatë dhe i spërkatim me lëng limoni.

Në po atë yndyrë kavardisim qepën dhe hudhrat e shtypura. Më pas shtojmë kërpudhat dhe vazhdojmë kaurdisjen. I shuajmë kërpudhat me pak verë dhe sapo të avullojë alkooli shtojmë panën. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe shtojmë filetot e pulës. Vendosim kapakun dhe i lëmë rreth 5 minuta në zjarr të ulur.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Dhuna në punë është shumë e përhapur! Organizata Ndërkombëtare e Punës: Vetëm gjysma e viktimave i kanë treguar partnerëve

Dhuna në punë është shumë e përhapur! Organizata Ndërkombëtare e Punës: Vetëm gjysma e viktimave i kanë treguar partnerëve