Fileto pule me salcë nga zonja Albana

Fileto pule me salcë

Përbërësit:

 • 500 gr fileto pule
 • 2 lgj gjalpë
 • 3 lgj qumësht
 • 1 litër lëng pule
 • 1 lgj miell
 • 1 thelpi hudhër
 • Lëng limoni
 • Vaj luledielli
 • Piper i zi
 • Piper i kuq
 • Kripë

Përgatitja:

Presim fileton në kubikë, i marinojmë me kripë dhe piper dhe më pas i kalojmë në miell. Në një tigan me pak vaj dhe gjalpë kaurdisim mishin e pulës. Paralelisht në një tigan tjetër kaurdisim 1 lgj miell derisa të marë ngjyrë. Shtojmë 3 garuzhde lëng mishi dhe e lemë derisa salca të lidhet. Rregullojmë shijen me kripë, piper duke shtuar dhe pak lëng limoni të trazuar me 3 lugë qumësht. Vendosim mishin e kaurdisur të pulës dhe një thelpi hudhër të prerë imët.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Kërcënoi nxënësit në shkollën në Greqi, 42-vjeçarja shqiptare: Më tallën mua dhe djalin tim

Kërcënoi nxënësit në shkollën në Greqi, 42-vjeçarja shqiptare: Më tallën mua dhe djalin tim