Fillojnë festimet në Gjermani për 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit

Festimet mbarëkombëtare kanë filluar në Gjermani për të shënuar 30 vjet që nga rënia e Murit të Berlinit.

Në ceremoninë kryesore merr pjesë presidenti gjerman, Steinmeier, kancelarja Merkel dhe personalitete të rëndësishme nga bota.

Presidenti Frank-Walter Steinmeier po mirëpret udhëheqësit e Polonisë, Sllovakisë, Republikës Çeke dhe Hungarisë në Berlin.

Në faqen e tij të internetit, Presidenti Steinmeier ftoi gjermanët që të ndanin historitë e tyre personale të rënies së Murit të Berlinit.

Sot Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier së bashku me krerët e shteteve te polonise, çekise, sllovakise dhe hungarise, si dhe shumë personalitet te tjera vendosën trëndafila në mbetjet e Murit të Berlinit, si pjesë e përkujtimeve.

Ceremonia është pjesë e një numri të gjerë festimesh të organizuara në të gjithë kryeqytetin gjerman

Në fjalën e saj në Kapelën e Pajtimit, Kancelarja Angela Merkel, dikur një qytetare 35-vjeçare e RDGJ,tha se "9 Nëntori pasqyron momentet e tmerrshme dhe të lumtura të historisë sonë, na paralajmëron se ne duhet të rreshtohemi me vendosmëri kundër urrejtjes, racizmit, antisemitizmit. Kjo datë tha Merkel, na paralajmëron të bëjmë gjithçka mundemi për të mbrojtur lirinë dhe demokracinë, dinjitetin njerëzor dhe sundimin e ligjit

Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se mund të duhen më shumë se 50 vjet për të përfunduar procesin e unifikimit midis Gjermanisë Lindore dhe Perëndimit.

“Në disa çështje, ku besohej se gjithçka do të jetë njësoj në Lindje dhe në Perëndim, sot shohim që do të zgjasë gjysmë shekulli ose më gjatë”


Lajmi kryesor:

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit - Gjermania feston


  • Sondazhi i ditës:

    Nisma e mazhorancës për shkarkimin e presidentit, sipas jush a duhet shkarkuar Ilir Meta?



×

Lajmi i fundit

John

Ish-presidenti Bamir Topi: Basha pas buzëqeshjes së stampuar ka shumë hipokrizi! Si nuk pashë një të thotë “aty ka dorë Berisha”, ai është dominanti në PD