Fillon raundi i dytë i bisedimeve në takimin Biden-Putin, përfshihen edhe grup i madh ministrash dhe këshilltarësh

1623856380_E4AqRfhUYAUJCmv.jpg

Në Gjenevë vijojnë bisedime mes presidentëve Biden dhe Putin, teksa njoftohet se tashmë ka nisur edhe raundi i dytë i bisedimeve.

Fillon raundi i dytë i bisedimeve në takimin Biden-Putin, përfshihen edhe grup i madh ministrash dhe këshilltarëshMedia ruse ka ndarë një imazh nga raundi i dytë i bisedimeve midis Putin dhe Biden. Këto bisedime përfshijnë edhe ministrin e Jashtëm rus dhe Sekretarin amerikan të Shtetti, këshilltarët e sigurisë dhe të tjerë.

Në raundin e parë që zgjati rreth një orë e gjysmë morën pjesë vetëm mes dy udhëheqësit, sekretari i shtetit amerikan  Antony Blinken, ministri i jashtëm rus Sergey Lavrov dhe përkthyesi.

Samiti do të zgjasë rreth katër deri në pesë orë. Ndërkohë që në fillimi të takimit pati disa minuta zhurmë e shtyrje midis gazetarëve dhe forcave të sigurisë të SHBA-së dhe Rusisë.

Megjithatë, forcat ruse dhe amerikane të sigurisë dhe zyrtarët e të dyja delegacioneve fillimisht i bllokuan gazetarët, të cilët u përpoqën të hynin në dhomën ku po mbaheshin bisedimet.

Gazetarët amerikanë me anë të postimeve të shumta deklaruan se sigurimi dhe gazetarët rusë i kapën ata për krahëve e rrobave në përpjekje për t’i lënë pas. Gazetarët amerikanë u munduan që ta hapnin rrugën për vete dhe një reporter amerikan u rrëzua në dysheme.


Lajmi kryesor:

Çtensionohen raportet SHBA-Rusi, rikthejnë ambasadorët! Biden: Jam me Amerikën, jo kundër Rusisë! Putin: Biden, burrë shteti, ndryshe nga Trump


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Rama e Basha do të bëjnë kompromis për të ardhmen e Shqipërisë?×

Lajmi i fundit

John

Tik-taku po troket, Berisha e ca hyzmeqarë, puthadorë e 'doracë' përballë treshes Biden-Blinken-Kim