Finalja e Champions League, tifozët e Dortmund duan 400 mijë bileta

Finalja e Champions League, tifozët e Dortmund duan 400 mijë bileta

Tifozët e Dortmund

Borussia Dortmund ka marrë kërkesa nga rreth 400 mijë tifozë për finalen e Champions League që zhvillohet më 1 qershor në Uembley. Rreth 86 mijë spektatorë pritet të ndjekin finalen në stadiumin më të madh të Anglisë, me çdo skuadër që ka të drejtën për 30% të kapacitetit të stadiumit, që do të thotë se do të ketë rreth 25 mijë spektatorë nga çdo ekip, ndërsa biletat e mbetura do të shkojnë për VIP-at e tjerë dhe sponsorët e UEFA-s.

Borussia Dortmund konsiderohet skuadra me më shumë tifozë në Gjermani. Stadiumi i tyre mban 82.000 spektatorë për lojë dhe biletat e sezonit shpesh shiten muaj pa filluar sezoni.

Dortmund do të luajë në finalen e Ligës së Kampionëve për herë të tretë në historinë e saj. Herën e parë në vitin 1997, kur fitoi kupën kundër Juventusit me rezultatin 3-1 dhe në vitin 2013 kundër Bayern Munich, po ashtu në Uembley, ku humbi me rezultatin 1-2.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet