Firmoset marrëveshja e ekstradimit mes Shqipërisë dhe Spanjës! Do të aplikohet ekstradimi i ndërsjellë në fazën e hetimit dhe gjykimit

Firmoset marrëveshja e ekstradimit mes Shqipërisë dhe Spanjës! Do të aplikohet ekstradimi i ndërsjellë në fazën e hetimit dhe gjykimit

Kryeministri Edi Rama me delegacionn shqiptarë gjatë vizitës në Spanjë

Pas rinovimit të traktatit të ekstradimeve me SHBA-në, Shqipëria ka firmosur marrëveshjen e ekstradimit edhe me Spanjën. Marrëveshja u firmos një ditë më parë nga Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja. Report Tv mëson ekskluzivisht se mes dy vendeve do të aplikohet ekstradimi i ndërsjellë në fazën e hetimit dhe gjykimit, përfshirë edhe krimet qe lidhen me korrupsionin dhe pastrimin e parave.

Pengesë deri më tani për ekstradimet ka qene kodi penal spanjoll, që nuk njeh dënimet dhënë në mungesë, por ngërç që u kalua.  

Pjesë e marrëveshjes mes dy vendeve është edhe transferimi i të dënuarve shqiptarë në Spanjë dhe anasjelltas. Transferimet do të kryhen mbi bazë të pëlqimit të të burgosurve dhe jo me detyrim.

Vendimi për marrëveshje ne ekstradimit me Spanjën u mor në mbledhjen e qeverisë më 29 shtator.

"Nëpërmjet kësaj marrëveshje të re me Spanjën. Eliminojmë një pengesë ligjore mes dy vendeve, që ka të bëjë me rezervën ligjore me të cilën Shqipëria ka ratifikuar për moslejimin e shtetasve shqiptarë drejt Spanjës dhe anasjelltas. Eliminohet kjo. Me Spanjën, autoritetet tona gjyqësore do të lejojnë ekstradimin e shqiptarëve drejt Spanjës dhe anasjelltas. Një sinjal i qartë për botën e krimit, që çdo shtetas shqiptar që kryen një krim në Spanjë nuk gjen strehim në Shqipëri, apo një spanjoll që bën krim në Shqipëri, nuk mund të strehohet në Spanjë. Nuk një shifër të saktë në këtë drejtim, sepse marrëveshja e ekstradimit që i hapëm rrugë sot përfshin gjithë zinxhirin e bashkëpunimit në fushën penale, si hetimin paraprak edhe të dënuarit me vendim të formës së prerë’’, tha ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, pas mbledhjes së qeverisë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ U dhunua se kundërshtoi martesën me detyrim, Gjykata lë në burg babain, vëllain dhe të fejuarin! Avokatët mohojnë: Ajo ka pasur kriza eplileptike, të kryhen hetime

Vlorë/ U dhunua se kundërshtoi martesën me detyrim, Gjykata lë në burg babain, vëllain dhe të fejuarin! Avokatët mohojnë: Ajo ka pasur kriza eplileptike, të kryhen hetime