Firmosi sot 32 arrestet për të shkatërruar 8 grupet kriminale! Kush është gjyqtarja Atalanta Zeqiraj, si e kaloi vettingun

Firmosi sot 32 arrestet për të shkatërruar 8 grupet kriminale! Kush është gjyqtarja Atalanta Zeqiraj, si e kaloi vettingun

Atalanta Zeqiraj është gjyqtarja që ka firmosur sot 32 arrestet ku u shkatërruar 8 grupet kriminale! Atalanta Zeqiraj e ka kaluar procesin e vettingut.

Kush është gjyqtarja Atalanta Zeqiraj?

Komisioneri Publik kërkoi shkarkimin nga detyra të gjyqatres Zeqiraj, por më 30 qershor 2021 Komisioni i Pavarur i Kualifikimit e konfirmoi në detyrë.

Procesi i vetingut për gjyqtaren Zeqiraj u krye nga trupi gjykues i kryesuar nga Firdes Shuli, me relator Roland Ilian dhe anëtare Etleda Çiftjan, ndërsa magjistratja u vlerësua pozitivisht për pastërtinë e figurës dhe profesionalizmin.

Por ky vendim nuk i ka pëlqyer ndërkombëtarëve. Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit (ONM) u ka paraqitur Komisionerëve Publikë rekomandimin për të ankimuar vendimin në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

Komisionerët Publikë janë duke shqyrtuar, në të njëjtën kohë, vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe rekomandimin e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit.


Lajmi kryesor:

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ Dy të penduar të drejtësisë, Nuredin Dumani dhe Henrik Hoxhaj zbërthejnë vrasjet nga 8 grupe kriminale në një dekadë! 32 urdhër-arreste, 18 të arrestuar, 14 në kërkim


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?×

Lajmi i fundit

Gabimi i Hysajt ndëshkon Shqipërinë, Izraeli menjëherë në avantazh në fillimin e pjesës së dytë

Gabimi i Hysajt ndëshkon Shqipërinë, Izraeli menjëherë në avantazh në fillimin e pjesës së dytë