Fitorja e Francës/ Përplasje mes tifozëve francezë dhe marokenë, i riu humb jetën në Montpellier! U përplas nga makina (VIDEO)

Pas fitores së Francës në përballjen me Marokun, ka pasur trazira mes tifozëve në Montpellier për rezultatin e gjysmëfinales të Kupës së Botës. Mes turmës, një djalë rreth 14 vjeç është goditur nga një makinë. Ai u transferua me urgjencë në spital, por ndërroi jetë. 

Automjeti është gjetur pranë vendit të ngjarjes dhe policia ka nisur hetimet. Policia është vënë në kërkim të drejtuesit të mjetit, i cili ka braktisur automjetin e tij pranë vendit të ngjarjes.

Ndërkohë trazira kishte edhe në Paris e Bruksel, ku ka ndërhyrë policia për të shpërndarë turmat. Rreth 10,000 policë shtesë ishin vendosur në të gjithë Francën për të “siguruar që ndeshja të mbetet një festë”, tha të martën ministri i brendshëm Gerald Darmanin. 115 arrestime u bënë në zonën e Parisit, njoftoi policia të enjten pak para orës 1 të mëngjesit.

Përplasjet erdhën pasi Franca siguroi vendin e saj në finalen e Kupës së Botës në Katar pasi mposhti Marokun 2-0 . Ata do të luajnë kundër Argjentinës në finale të dielën.

Franca fitoi 2-0 me Marokun në gjysmëfinalen e dytë të Botërorit dhe gjen në finale Argjentinën. Të diel në orën 16:00 djemtë e Deschamps do kërkojnë të mbajnë kurorën e kampionit të botës teksa përballë do jetë Lionel Messi me shokë. Ndeshja e sotme për Francën u vendos nga golat e Theo në minutën e 5 dhe Kolo Muani në minutën e 79.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Artan: 15/12/2022 12:44

  Mua mor Dan,nuk ne duket vetja race superiore,dhe nuk dukesh si ata psikopatet "progresive" qe e cojne punen gjithmone te raca, prandaj po te pergjigjem. S'ka rendesi ku jam une e ku jane shqiptaret,po nese do ta dish,edhe shqiptaret, nese jane jashte, duhet te mbajne vendin si te huaj dhe te respektojne vendesin, ose te integrohen e te behen shtetas besnike te atij vendi qe i ka hapur dyert. E kupton ti c' behet apo jo, keta marokenet i vune fla ken Belgjikes kur fituan,ndersa tani edhe me keq,nuk lejojne francezet te festojne ne vendin e tyre.

  Përgjigju
 • Artan: 15/12/2022 10:51

  Keshtu eshte kur i le te huajt te ben zot ne vendin tend. Franca dhe Evropa Perendimore po ia shohin dhe do t'ia shohin edhe me shume hajrin shumekulturalizmit.

  Përgjigju
  • Den: 15/12/2022 12:12

   Fashizmi nuk u shkon per shtat shqiptareve mor artan Si te duket ty vetja,race superiore sepse jemi me te vonuarit ne krijimin e shtetit,me te varferit dhe me problematiket per krime ne europe.Duhet te mendohesh mire kur thua qe jam shqiptar jashte shtetit,.Ku jeton ti mor Artan,e di ti qe mbi 1 milion shqiptare ne 3 milion gjithsej jetojne jashte shtetit?Prandaj ne duhet te jemi me tolerantet me kulturat dhe racat e tjera

 • Genci: 15/12/2022 08:39

  Marokenet duhet ta marrin me shtruar. Kane rrethuar makinen qe kishte ndaluar ne trafik dhe i kane marre flamurin francez qe kishte ne dritare. Shoferin e ka zene paniku edhe ka dale nga rreshti me shpejtesi duke perplasur femijen.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga 'grupi i ferrit' për të ëndërruar parajsën, nis sot aventura e Kombëtares në Euro 2024! Statistikat dhe pragndeshja e Itali - Shqipëri

Nga 'grupi i ferrit' për të ëndërruar parajsën, nis sot aventura e Kombëtares në Euro 2024! Statistikat dhe pragndeshja e Itali - Shqipëri