Fitorja e thellë e Bashës dhe ankesa e një anëtari të thjeshtë: Cila i vlen më tepër PD-së?!

Fitorja e thellë e Bashës dhe ankesa e një anëtari të thjeshtë: Cila i vlen më tepër PD-së?!

Kryetari i PD, Lulzim Basha

Siç pritej, Lulzim Basha, u rizgjodh sot zyrtarisht për herë të tretë në krye të Partisë Demokratike, me diferencë të thellë votash karshi rivalëve.

Basha do të jetë i njëjti që do udhëheqë partinë më të madhe opozitare, pas largimit të Berishës.

Në garë me Lulzim Bashën, nga tre kandidatë, Fatbardh Kadilli, Edith Harxhi dhe Agron Shehaj, ishte ky i fundit që kishte më tepër ambicje dhe mori më tepër vota se dy të tjerët.

Agron Shehaj para se të shpallte në mënyrë surprizë kandidaturën e tij për kryetar, individualisht ishte edhe një ndër deputetët më të votuar të PD-së, për Tiranën.

Kur i hyri garës Shehaj me siguri e dinte se do ta kishte të pamundur fitoren, në kushtet se si u zhvillua ajo. Por cili ishte në të vërtetë qëllimi i tij, në garë me Bashën? E dinte, sepse ndryshe nga Basha i cili pas mbylljes së votimeve më 25 prill, e cilësoi të sigurt fitoren në kuti por e konsideroi ‘masakër zgjedhjesh’ procesin pas daljes së rezultatit, Shehaj, e vuri në dukje ‘masakrën’ më 13 qershor pak orë para se të fillonte votimi. Pas daljes së rezultatit Shehaj falënderoi thjesht mbështetësit e tij. Deri tani nuk e ka uruar ende fituesin. Diçka më shumë tha se do të zbulojë kur të dalë përballë me Fevziun.

Largimi i mundshëm nga PD-ja për të vazhduar karrierën si deputet i lirë, krijim i një partie të re, ‘mosbindje civile’ ndaj kryetarit janë disa nga opsionet, sikurse është edhe mundësia, ndonëse shihet se më e vogël e mundshme për momentin: bashkëpunimi me Bashën, për të ringritur PD-në.

Vendimi që do të marrë Agron Shehaj për më tej është çështje e tij personale, ndërsa mënyra se si do të menaxhohet periudha pas zgjedhjeve të 13 qershorit është çështje e brendshme e Partisë Demokratike. Të dyja këto çështje mund të marrin drejtime të ndryshme, pas shtatorit.

Nga Shehaj pati më tepër kritika karshi kryetarit dhe pretendime, për parregullsi të shumta në zgjedhjen e fundit për kreun e PD-së. Megjithatë mbetet po ashtu debat i brendshëm i PD-së mënyra se si u zhvillua procesi i zgjedhjeve, për kryetarin e ri.

Një nga reagimet më interesante që nxjerr në pah pikën më të dobët të kësaj partie pas tetë vjetësh në opozitë ishte ankesa që një anëtar i PD-së i adresoi sot Agron Shehajt, duke i vënë në dukje distancën që ka krijuar partia me vetë anëtarët e saj. Kur kishte shkuar për të votuar, ndryshe nga të tjerë që pretenduan se nuk e gjetën emrin në listë, ai i tha se asnjë nga anëtarët e komisionit nuk e kishte njohur. Duke mos e njohur dhe duke e vënë në diskutim nëse ishte apo jo anëtar i PD-së, kjo e kishte fyer. – “PD, po nuk me njohu mua, ty e të tjerët, po nuk njohu anëtarët e saj, ka mbaruar. Lëre Lulin të dështojë, të fundoset, atëherë dil në skenë. Ishin kushte të pafavorshme, nuk duhet të ishe futur në këtë moment. Duhet të duroje, – i është drejtuar anëtari i PD-së, në mesazhin e tij, Agron Shehaj, çka shpreh një zhgënjim, dhe nxjerr më një nga shkaqet e  humbjes më 25 prill.

Në analizën që  bëri kur humbi pushtetin më 2013, si shkaku kryesor u tha se ishte distanca e madhe që drejtuesit dhe zyrtarët e saj kishin krijuar me qytetarët.  Si partia më e madhe opozitare, PD mori afërsisht votat e 2013-ës në zgjedhjet e fundit. Ndërsa Basha u rizgjodh për herë të tretë në krye të PD-së pas pretendimit që ai ngriti mbi atë që e quajti ‘masakër zgjedhore’, duke lënë pas dore pretendimin që vjen nga radhët e saj prej 2013, mbi distancën që ka krijuar kjo parti me qytetarët.

Pas zgjedhjeve të fundit brenda partisë, pretendimi se drejtuesit e seksioneve të PD-së nuk po njohin se kush janë edhe vetë anëtarët, duhet parë ndoshta, si shkaku kryesor i humbjeve. Nëse ky pretendim rezulton të jetë i vërtetë,  partia më e madhe e opozitës nuk duhet ta gënjejë më tepër veten, por duhet të kuptojë se ndodhet para një sfide të vështirë dhe të zymtë, mbi të ardhmen e saj.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Misteri i zhdukjes Ulvi Skana-s, të tjera detaje të forta për fatin e 29-vjeçarit sot në ‘Pa gjurmë’ në Report TV! Na ndiqni sot në ora 15:30

Misteri i zhdukjes Ulvi Skana-s, të tjera detaje të forta për fatin e 29-vjeçarit sot në ‘Pa gjurmë’ në Report TV! Na ndiqni sot në ora 15:30