Fituan në KPA, 2 gjyqtarë rikthehen në GJKKO! Ardit Mustafa gjykon 'Plumbi i artë'! Bib Ndreca nis punën në qershor

Fituan në KPA, 2 gjyqtarë rikthehen në GJKKO! Ardit Mustafa gjykon 'Plumbi i artë'! Bib Ndreca nis punën në qershor

Gjyqtarët e GJKKO-së, Bib Ndreca dhe Ardit Mustafa

TIRANE-  Gjyqtarët Ardit Mustafa dhe Bib Ndreca rikthehen në Gjykatën e Posaçme pas vendimit të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit që rikthen në detyrë dy gjyqtarët.

Vendimi u mor nga Këshilli i Lartë i Gjyqësorit, (KLGJ).

Mustafa dhe Ndreca kanë qenë gjyqtar në ish-gjykatën e Krimeve të Rënda por u shkarkuan nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. 

Ata fituan procesin në shkallën e dytë të vetingut teksa është urdhëruar emërimi i tyre në detyrë ku të enjten e 29 majit.

Përkatësisisht vendimi me nr. 282, datë 29.05.2024 i KLGJ-së emëron gjyqtarin Ardit Mustafa dhe me vendimin Nr. 283, datë 29.05.2024 KLGJ-së emëron gjyqtarin Bib Ndreca.

Sot Bib Ndreca ishte pjesë e trupës gjykuese të dosjes “Plumbi i Artë” . Ndërsa Ardit Mustafa fillon punën më 19 qershor 2024. 

Gjykata e Posaçme me emërimim e dy gjyqtarëve shkon në 11 në total, ndërsa organika e saj e plotë parashikon 16, aktuaktualisht  mungojnë edhe 5 gjyqtarë të tjerë.

S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tasimi: 15/07/2024 12:49

    Ja dhe spiunat e partis komuniste

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Plani i Zhvillimit Profesional të Mësuesve, Manastirliu: Sistem i ri i karrierës, mbështetje për mësuesit që në vitet e para, dyfishohet pagesa për kualifikim

Plani i Zhvillimit Profesional të Mësuesve, Manastirliu: Sistem i ri i karrierës, mbështetje për mësuesit që në vitet e para, dyfishohet pagesa për kualifikim