Flakët shkrumbuan spitalin, banorët e Tetovës: Janë djegur më shumë se 14 persona! Spitali nuk kishte pajisje antizjarr, faji i autoriteteve

Banorët e Tetovës rrëfyen për Report Tv si si e kishin parë ngjarjen e rëndë ku u dogjën të paktën 14 bashkëqytetarë. Disa fajësojnë autoritete se struktura ishte pa pajisje anti-zjarr ndërsa të tjerë pretendojnë se ka më shumë se 14 viktima 

'Ajo që ka ndodhur është një tmerr i vërtetë, një krim makabër. Spitali i Tetovës ka një tre kate që nuk përdoren fare dhe të sëmurët me COVID, i kaluan këtu në këto kabina plastike. Ndërtimi është bërë nga një kompani e afërt e kryeministrit Zaev dhe nuk dihet sesi janë bërë inspektimet, nuk ka informacione nëse ka qenë i pajisur me hidrante apo aparate për të parandaluar zjarrin. Spitali ka gjasa që instalimet elektrike, kabllot nuk kanë qenë me standarde. Shumica nga pacientët kanë pasur edhe familjarë. Nga takimet që kam pasur edhe me efektivë, shumë flitet që kanë nxjerrë më shumë se 26 kufoma. Jemi në shok total'- tha një qytetar.

Një tjetër banor i Tetovës rrëfeu edhe historinë e një 20-vjeçarje e cila u dogj brenda spitalit, pasi ishte duke ndihmuar nënën e saj e cila ishte shtruar pasi ishte e sëmurë me COVID.

'Jemi banor këtu. U afruam, por flakët kishin përfshirë gjithë spitalin. Këto i fshehin viktimat, janë më shumë se ato që thonë këto. Djali shkon kërkon nënën e vet aty. Nuk kam pasur familjarë shyqyr zotit. Pas 25 min mbërriti zjarrfikësja. Aty ka marrë shumë shpejt flakë, pasi ishte ndërtuar me kualitet të dobët. Për to kujdeseshin familjarët. Vajza 20 vjeçare që është djegur bashkë me nënën ka shkuar që të shpëtojë nënën e vet. Fati e ka desh që të vdesin. Fati jonë në dorë të politikanëve.'- tha një qytetar tjetër.

'Kemi qenë prezent gjatë ngjarjes së mbrëmshme. Nuk kam pasur familjarë, por kemi pasur qytetarët tanë që kanë qenë të njohur dhe në vjen shumë keq, sikur të na ndodhte ne në familjet tona.'- u shpreh një tjetër banor i Tetovës.


Lajmi kryesor:

Zjarri shkrumbon spitalin COVID, humbin jetën 12 pacientë dhe 2 familjarë! U konstatuan gabime gjatë ndërtimit të godinës! Maqedonia e Veriut shpall 3 ditë zie


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush fiton më shumë bashki në zgjedhjet e pjesshme vendore Basha apo Berisha?×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet në 6 bashki, Braho: Nën logon e partisë garojnë ato që zgjedh kryetari, në PD vijon të jetë Basha! Beqiri: Meta u takua me Ballën për datën, e kamufloi për t'i bërë qefin Berishës