Flamingot dhe pelikanët ‘pushtojnë’ Kune-Vainin në dimër! Ekspertët: Favorizohen nga klima e butë dhe ushqimi në lagunë

Flamingot, pelikani e shpendë të tjerë ujorë kanë pushtuar lagunën e Kune-Vainit në Lezhë.

Flamingot janë zogj migratorë që zakonisht vërehen në vjeshtë, por për shkak të klimës së butë dhe ushqimit të bollshëm po qëndrojnë edhe gjatë dimrit.

Kune-Vaini i ruan vlerat natyrore të trashëguara dhe shumëllojshmëria e habitateve ofron strehe për 200 lloje shpendesh.

Eksperti i Mjedisit Jak Gjini thotë se në rezervatin natyror të Kune-Vainit, gjen dhe specie që në nivel ndërkombëtar janë në zhdukje dhe sipas tij ky është një tregues mjaft i mire për biodiversitetin.

Spektakli natyror që dhurojnë shpendët po tërheqin vëmendjen e vizitorëve të shumtë në lagunën e Kune-Vainit në Lezhë.

 

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Drejtësia në Shqipëri, gazetarja: Mbi 38 mijë çështje në Gjykatën e Apelit, vetëm 26 gjyqtarë! Beci: Duhen shumë vite të rikthehet në normalitet

Drejtësia në Shqipëri, gazetarja: Mbi 38 mijë çështje në Gjykatën e Apelit, vetëm 26 gjyqtarë! Beci: Duhen shumë vite të rikthehet në normalitet