Fleta e votimit në 25 prill, KQZ zbulon 4 variantet që po diskutohen! Hiqet modeli i Kosovës! Zbardhet shuma, ja sa do marrin PS-PD-LSI për fushatë

Fleta e votimit në 25 prill, KQZ zbulon 4 variantet që po diskutohen! Hiqet modeli i Kosovës! Zbardhet shuma, ja sa do marrin PS-PD-LSI për fushatë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar 4 variantet e fletës së votimit për zgjedhjet e 25 prillit. Njëra nga këto fletë votimi do të përzgjidhet nga KQZ.

Në fletën e votimit në të gjitha variantet, kandidatët për deputetë janë me numra ndërsa në krye të fletës është dhe emri dhe logo e partisë apo koalicionit. Ajo që bie në sy është se në asnjë nga modelet e mësipërme nuk është përdorur varianti i Kosovës.

KQZ ka marrë si shembull në fletën e Votimit, qarkun e Tiranës që ka numrin më të madh të kandidatëve dhe fleta e votimit duhet të ketë 36 emra kandidatësh përveç partive politike.

Më 18 mars është hedhur shorti në KQZ për renditjen e subjekteve në fletë, ku partia Social-Demokrate është renditur e para në fletë. Partia Socialiste do të mbajë numrin 12 në fletën e votimit, ndërsa Partia Demokratike dhe koalicioni Aleanca për Ndryshimi do të mbajë numrin 9 në fletën e votimit. 

Shorti është hedhur për 12 partitë politikë, ndërkohë që në zgjedhjet e 25 prillit do të marrin pjesë edhe 5 kandidatë të pavarur, të cilët do të renditen pas subjekteve politike në Qarqet ku ato kandidojnë.

Renditja e partive:

 1. Partia Social Demokrate 1
 2. Partia Balli Kombëtar  2
 3. Lëvizja Demokratike Shqiptare  3
 4. Bindja Demokratike 4
 5. Aleanca Ora Kombëtare – Emigracioni – Bashkimi Popullor dhe Konservatorët 5
 6. Lëvizja Socialiste për Integrim 6
 7. Nisma Thurje 7
 8. Partia Lëvizja e Re 8
 9. Partia Demokratik dhe Aleanca për Ndryshim  9
 10. Aleanca Demokracia e Re 10
 11. Lëvizja për Ndryshim 11
 12. Partia Socialiste 12

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:43
KQZ jep 2-fishin e parave partive politike për fushatën e 25 prillit, PS merr pjesën e ‘luanit’, ja sa merr PD-LSI

1616449574_pdpslsi.jpg

 Fondi i vënë në dispozicion nga buxheti i shtetit për financimin e fushatës zgjedhore të partive politike në zgjedhjet e 25 prillit, është 2 herë më i madh krahasuar me zgjedhjet e kaluara. Kështu, KQZ bën me dije se në total partive do u shpërndahen 130,000,000 lekë, ku pjesën me të madhe e merr PS, e ndjekur nga PD, si subjektet politike që kanë marrë më shumë vota në 2017.

1. Partia Socialiste e Shqipërisë 764, 750 vota 48.34%
2. Partia Demokratike 456,413 vota 28.85%
3. Lëvizja Socialiste për Integrim 259,934 vota 16.69%
4. Bindja Demokratike 20,350 vota 2.67%
5. Partia Social Demokrate 22,320 vota 1.43%
6. Partia Republikane 53,784 vota 3.44%
7. Partia Lëvizja për Zhvillim Kombëtar 19,644 vota 1.26%
8. Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet 76,069 vota 4.81%
9. Partia Fryma e Re Demokratike 29,984 vota 1.92%
10. Partia Demokristiane e Shqipërisë 20,271 vota 1.30%

Në përllogaritjen e vlerës së votës janë përfshirë edhe partitë politike të cilat kanë plotësuar kushtin e tejkalimit te kufirit prej 1% por që nuk do të përfitojnë fonde për shkak të mosregjistrimit të tyre ne zgjedhjet per kuvendin të datës 25 prill 2021.

1. Partia Demokracia Sociale (PDS) 20.064 vota 1.28%
2. Partia Socialiste e Vërtetë 91 (PSV91) 17.465 vota 1.12%
3. Partia Lista e Barabartë (LIBRA) 19.806 vota 1.25%

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri të Kosovës, tifozët e Egnatias: Mitrovica është Shqipëri

Tensionet në veri të Kosovës, tifozët e Egnatias: Mitrovica është Shqipëri