Flutura Açka: Nëse prishet teatri do lidhemi me zinxhirë

Flutura Açka

Shkrimtarja Flutura Açka, e cila ishte e pranishme në takimin që lideri demokrat Lulzim Basha zhvilloi me përfaqësues të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, tha se masa e fundit që do të merret për mbrojtjen e teatrit do të jetë lidhja me zinxhirë.

Ajo e cilësoi këtë si një paralajmërim në rast se do të merret vendimi për prishjen e Tetarit Kombëtar.

“Kur nuk dihej se çfarë do bëhej me teatrin, një shoqja ime më telefonoi dhe më pyeti: Flutura si mendon ti se cili mund të jetë hapi i fundit? I thashë se hapi i fundit mund të ishte të lidheshim me zinxhirë. Më thoni dhe unë do vij të lidhem. Dhe kjo mund të jetë një masë drastike nëse ndodh. Ky është një paralajmërim për ata që në një natë të errët mund të vendosin të shkojnë kundër dëshirave të artistëve”,u shpreh Açka.

Gjatë këtij takimi artistë dhe intelektualë mbajtën qëndrimet e tyre lidhur me shembjen e teatrit por edhe me situatën politike në vend.

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni pro apo kundër anulimit të moratoriumit të gjuetisë premtuar nga Lulzim Basha?

Komento

Komente

 • Tir: 15/03/2019 08:15

  Me ka ardhur keq per cka i ndodhi kesaj gruaje, por po me habit ky prononcim i saj, ku i gjen kurajon e forcen te na rregullosh punet tona nga atje ku je me gjithe ate hall qe te ka rene?? Gjithsesi mbetesh per tu ngushelluar zj Acka, se vertet jeni e plagosur thelle ne shpirt. Zoti te dhente force e jete per te mbajtur gjalle cdo kujtim te djalit.Mbase angazhimi yt ne probleme te tjera te ben me te forte...

  Përgjigju
 • vojçek: 14/03/2019 22:40

  E ja u lidhet e pastaj?!!... A keni bythe ti vini vetes zjarr, kjo eshte sakrifice e jo broçkulla debilesh...

  Përgjigju
 • Pinxhua: 14/03/2019 21:43

  Ore lereni teatrin me vetfinancim nderprisni buxhetin e taksave tona dhe ta ndertojne vet se kta artist qe kemi ne jane vetem per llogje

  Përgjigju
 • xreport: 14/03/2019 18:34

  kujt i rruhet, mere dhe lulin lidhuni amannn hidhuni ne det

  Përgjigju
 • Toni: 14/03/2019 17:46

  Kujt i plasi...

  Përgjigju
 • Populli: 14/03/2019 16:59

  Ik moj debile,shiko hallin qe te ra po lere Teatrin,jeten e ben gjetiu dhe llapen 7 pash,tu dogj barku tu per teatrin e lesh e presh.

  Përgjigju
  • Xha Teme: 14/03/2019 20:40

   Kjo do lidhur nga VRIMA×

Lajmi i fundit

John

Numri i të shëruarve njësoj me atë të infektuarve, 517 raste të reja dhe 7 humbje jete nga COVID në 24 orët e fundit