RENEA dhe FNSH zbarkojnë në Sarandë, në kërkim të Escobarit të Ballkanit, Klement Balili (VIDEO)

Sarandë-Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe reparti RENEA kanë zbarkuar në fshatin Stjar në Sarandë, ku dyshohet se fshihet i shumëkërkuari Klemend Balili. Report Tv mëson se Balili ndodhet i fshehur në këtë zonë. Dyshohet se ai ndodhet në një zonë midis Sarandës dhe Delvinës.

Ka qenë një informator, ai që ka sjellë informacionin e parë për vendndodhjen e Balilit. Më shumë se 8 makina dhe dhjetëra forca policore po ushtrojnë kontrolle në pikat ku mendohet se ndodhet Balili.

Operacioni për kapjen e Balilit po zhvillohet paralelisht me disa superoperacione të tjera. Ditën e sotme është arrestuar ish-deputeti socialist Arben Ndoka, ish-drejtori i Burgjeve Arben Çuko, bosi i drogës Astrit Avdyli, ndërkohë që po vijon operacioni për arrestimin e  Lul Berishës.

Kapja e Klement Balilit u kërkua hapur nga Kryeministri Edi Rama, në më pak se një javë më parë në një deklaratë të tij para drejtuesve të policisë.

Rama kërkoi nga drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, që të kapej Balili, para se këtë fakt ta vinte në dukje ambasadorja e re amerikane.

“Unë nuk dua i dashur drejtor, që të na vijë ambasadorja e re amerikane dhe të na kujtojë se Klement Balili nuk është kapur.’-tha Rama.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:39
Kush është Klement Balili, ish-drejtori i LSI që mediet greke e prezantuan si ‘Escobarin’ e Ballkanit

Klement Balili, sot një nga shqiptarët më të kërkuar, ka më shumë se 2 vite në arrati.  Balili është shpallur në kërkim që prej muajit dhjetor të vitit 2016. Policia e Shtetit ka zhvilluar disa herë operacione për kapjen e tij, por nuk janë finalizuar me sukses.

43-vjeçari u prezantua nga mediet greke si ‘Escobari i Ballkanit’, ndërkohë që në Shqipëri ai rezultonte si një drejtor i Drejtorisë Rajonale të Transporteve.

Pas publikimit të lajmit nga mediat greke, Balili mohoi akuzat për lidhje me trafikun e drogës dhe krijimin e një grupi të strukturuar kriminal. Balili tha se ishte akuzat ishin shpifje, ndërkohë që nuk vonuan disa ditë dhe Balili u arratis. Ish-ambasadori amerikan, Donald Lu, nuk ngurroi t’a quante Balilin “peshk i madh”. Balili drejtoi drejtorinë e Transporteve dhe ishte emëruar nga LSI.

Aktualisht ndaj Balilit rëndon akuza e trafikut ndërkombëtar të drogës, krijimit të grupit të strukturuar kriminal, pastrimit të parave si dhe kultivimit të narkotikëve.

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Propozimi i PD-së, a besoni se do të bëhet vettingu i politikanëve?

Komento

Komente

 • Gjirokastriti: 21/10/2018 21:43

  Ithoni Ilir floririt tu thote ku fshihet Balili see ai ka informacion

  Përgjigju
  • Eri: 21/10/2018 22:52

   Po ti ore kolaq si è ke hallin×

Lajmi i fundit

John

Soreca: Shqipëria ka përmbushur kushtet, konferenca ndërqeveritare të mbahet brenda 2021! Duhet të përparoni me vettingun dhe zgjatjen e afatit të tij