Foltores së Berishës nuk ia zgjidh dot hallin Gazi dhe Kukësi, por Washingtoni dhe SPAK!

Foltores së Berishës nuk ia zgjidh dot hallin Gazi dhe Kukësi, por Washingtoni dhe SPAK!

Sali Berisha

Duke qenë një lëvizje e mbrujtur nga interesi për t’u bërë mburojë e Sali Berishës nga sulmet anglo-amerikane dhe nga urrejtja ndaj Lulzim Bashës, “Foltorja” është grupim që nuk e bashkon parimi, por pazari për ndarjen e gjësë.

Kandidati i saj në Kukës, pas skandalit Gjici dhe pas lënies së fushës së lirë nga PD zyrtare, në një situatë tjetër, do t’i kishte të gjithë kushtet për të fituar lehtësisht, mirëpo përdorimi që po i bën ‘Grupi i Ndarjes së Gjësë’ këtyre zgjedhjeve, duke dhënë shfaqje bajate si kjo e takimit të deputetëve, jo vetëm që nuk i lë asnjë mundësi për ta fituar, por thjesht do të shërbejë si ‘mushkë beteje’ e ‘halleve’ të Tiranës, që nuk kanë asnjë lidhje me hallet dhe problemet e kuksianëve.

Përveç demokratëve në Kukës, askujt tjetër nuk i intereson fitorja e bashkisë. Sali Berishës nuk i intereson, sepse ‘halli’ i tij nuk zgjidhet nga Kukësi dhe Tropoja, por nga Brukseli dhe Washingtoni. Edhe SPAK padyshim...

Gazmend Bardhit nuk i intereson, sepse llogaritë e tij nuk dalin nga fitoret e Berishës, por nga humbja dhe asgjësimi politikisht i tij.
Deputetët as mish as peshk, që u venë nga pas të dyve, më shumë se sa nga bindja, i ndjekin nga frika e sulmeve të Berishës ose nga ideja se në politikë shkohet pas të fortit dhe, meqenëse Bashën e konsiderojnë të dobët, e vetmja mundësi për të mbijetuar politikisht është të ndjekin berihanë.

Në këtë panoramë, ku politikën nuk e bashkon interesi i përbashkët për të fituar, por interesi vetjak i të gjithë protagonistëve për të humbur, kjo shfaqje e sotme përveç shëmtisë nuk ka asnjë emër tjetër.
“Foltorja” mund të bëjë mbledhje në Kukës, ashtu siç mund të bëjë mbledhje në të gjithë bashkitë e vendit, por një gjë e tillë nuk ofron asnjë zgjidhje për hallet dhe shqetësimet që kanë qytetet tona.

Siç ka rezultuar edhe më parë, shndërrimi i zgjedhjeve vendore në politike, në kontekstin ku gjendet sot Shqipëria, përveçse favorizon mazhorancën dhe kandidatin e saj, nuk sjell asgjë tjetër.

Kështu që me lëvizjen e sotme, përveçse dëmit elektoral, asnjë e mirë nuk do t’i vijë kandidatit të “Foltores”.

Një demokrat i vjetër kuksianë, teksa shihte pak ditë më parë Mul Nokën që zbriste nga “Range Rover-i” i tij i modelit të fundit, i tha autorit të këtyre radhëve: “Nuk ka fyerje më të madhe për ne kuksianët të na vijë Muli me fodullëkun dhe kapardisjen e tij për të na kërkuar vota. Me Bashën mezi e dëbuam nga dera, Saliu na e futi nga dritarja dhe na e bëri shef të madh.”

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • polici: 20/09/2023 14:27

    Namir keshtu te ka thene basha ee, po prap me bazhsne shkove more edhe pse te prentoi 2 here se do te fyusre ne listre per deputete dhe byj ta vari= e tiu prap shkove tek kjunbati, i cili te kerkoi lek per me kandidu

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

'Opozita me dy fytyra përballë drejtësisë'/ Veliaj: PS e vetmja forcë që di të bëjë shtet

'Opozita me dy fytyra përballë drejtësisë'/ Veliaj: PS e vetmja forcë që di të bëjë shtet