Forbes: Ursula von der Leyen, gruaja më e fuqishme në botë për vitin 2022

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen , u zgjodh gruaja më e fuqishme në botë nga revista amerikane "Forbes" në vitin 2022. Udhëheqja e saj gjatë pandemisë Covid-19 dhe luftës në Ukrainë ishte arsyeja kryesore që revista amerikane zgjodhi në vendin e parë në listën me 100 emra , të publikuar këtë të mërkurë.

Vitin e kaluar, Von der Leyen u rendit e 8-ta në të njëjtën listë të Forbes.

 “Këtë vit, ajo u ngjit në numrin 1 si rezultat i mbështetjes së saj të fortë dhe vendimtare për Ukrainën, si dhe udhëheqjes së saj të vazhdueshme në drejtimin e Evropës përmes pandemisë së koronavirusit”, shkroi gazetarja Maggie McGrath.

Kamala Harris , Zëvendës Presidente e SHBA; Giorgia Meloni, kryeministre e Italisë dhe Melinda Gates, filantropiste dhe ish-bashkëshortja e Bill, janë në listë. Në mesin e të famshmëve shfaqen edhe Taylor Sëift , Oprah Winfrey , Beyoncé , Rihanna dhe Reese Witherspoon.

Kush është Ursula von der Leyen?

Ursula Gertrud von der Leyen ka lindur më 8 tetor 1958. Ajo është një politikane gjermane e cila shërben si presidente e Komisionit Evropian që nga viti 2019. Ajo shërbeu në qeverinë federale gjermane midis 2005 dhe 2019, duke mbajtur poste të njëpasnjëshme në kabinetin e Angela Merkelit , së fundmi si Ministre e  Mbrojtjes.

Von der Leyen është anëtare  e Unionit Kristian Demokratik (CDU) të qendrës së djathtë dhe homologes të saj në BE, Partisë Popullore Evropiane (EPP).

Ajo ka lindur dhe është rritur në Bruksel nga prindër gjermanë. Babai i saj, Ernst Albrecht , ishte një nga nëpunësit e parë civilë evropianë. U rrit në duke folur në dy gjuhë në gjermanisht dhe frëngjisht. Ajo u zhvendos në rajonin e Hanoverit në vitin 1971 kur babai i saj hyri në politikë për t'u bërë ministër-president i shtetit të Saksonisë së Poshtme në 1976. Si studente e ekonomisë në “Shkollën Ekonomike të Londrës” në fund të viteve 1970, ajo mbante mbiemrin Rose Ladson, mbiemrin e stërgjyshes së saj amerikane nga Charleston, Karolina e Jugut . Pas diplomimit si mjeke në Shkollën Mjekësore të Hanoveritnë vitin 1987 u specializua në shëndetin e grave . Në vitin 1986, Ursula von der Leyen u martua me mjekun Heiko von der Leyen të familjes së tregtarëve të mëndafshit von der Leyen. Si nënë e shtatë fëmijëve, ajo ishte një amvise gjatë viteve 1990 dhe jetoi për katër vjet në Stanford, Kaliforni , ndërsa burri i saj ishte në fakultetin në Universitetin Stanford , duke u kthyer në Gjermani në 1996.

Në fund të viteve 1990, u përfshi në politikën lokale në rajonin e Hanoverit dhe shërbeu si ministre e kabinetit në qeverinë shtetërore të Saksonisë së Ulët nga viti 2003 deri në 2005. Në vitin 2005 iu bashkua kabinetit federal, së pari si ministre e çështjeve të familjes dhe rinisë nga viti 2005 deri në vitin 2009, më pas si ministre e Punës dhe Çështjeve Sociale nga viti 2009 në 2013, dhe së fundi si ministre e Mbrojtjes nga viti 2013 deri në 2019, gruaja e parë që shërbeu si ministre gjermane e mbrojtjes. Kur u largua nga detyra, ajo ishte e vetmja ministre që ka shërbyer vazhdimisht në kabinetin e Angela Merkelit që kur Merkel u bë kancelare. Von der Leyen shërbeu si nënkryetare e CDU nga viti 2010 deri në vitin 2019 dhe u konsiderua si një pretendente kryesore për të pasuar Merkelin  dhe si favorite për t'u bërë sekretare e përgjithshme e NATO-s

Më 2 korrik 2019, von der Leyen u propozua nga Këshilli Evropian si kandidat për president të Komisionit Evropian. Më pas ajo u zgjodh nga Parlamenti Evropian më 16 korrik, ndërsa mori detyrën më 1 dhjetor, duke u bërë gruaja e parë që mban këtë detyrë. Në nëntor 2022, von der Leyen njoftoi se Komisioni i saj do të punojë për të krijuar një Gjykatë Penale Ndërkombëtare për Federatën Ruse .

Von der Leyen u përfshi në 100 njerëzit më me ndikim të Time të vitit 2020 dhe përsëri në 2022.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Shqipëria drejt rekordit, 50 mijë tifozë kuqezi lënë pa bileta italianët në sfidën e parë

Shqipëria drejt rekordit, 50 mijë tifozë kuqezi lënë pa bileta italianët në sfidën e parë