Forcohet leku, monedhat e huaja sërish në rënie! Ja sa këmbehen sot

Forcohet leku, monedhat e huaja sërish në rënie! Ja sa këmbehen sot

Foto ilustruese

TIRANË- Në tregun e këmbimit valutor vendas, sot është shënuar një ulje e ndjeshme e të gjitha monedhave të huaja në raport me lekun.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, sot dollari amerikan u ul me me 0.65 lekë dhe këmbehet me 95.87 lekë kundrejt 96.52 lekë që u këmbye dje.

Ndërsa euroja sot këmbehet me 103.47 lekë, me një ulje prej 1.16 lekë në këmbim me dje, kur monedha europiane u këmbye me 104 lekë.

Paundi britanik sot këmbehet 120.93, dukë pësuar një ulje me 1.01 lekë nga dita e djeshme.

Ndërkohë, franga zvicerane këmbehet me 105.93 lekë, ose 0.71 lekë më pak se një ditë më parë.

Luhatjet në kursin e këmbimit kanë qenë të vazhdueshme prej më shumë se 1 vit, dhe zhvlerësimi më i madh i valutave ndodhi në pikun e sezonit veror vjet për shkak të fluksit të turistëve.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Forcaleku: 15/04/2024 14:37

    Sa Te forte e bani ju . Po forcohet leku hajde eksperte hajde, sikur eshte euro noj lek afrikan. Ne gjitha shtetet ne zhvillim bie leku vendas sepse kshtu eshte politika monetare e vendit ne zhvillim dhe rrisin vleren e valutave te huaja perendimore meqellim te terheqin investitore te huaj kurse shqipria ben anapulla. Si gjithmone. Kjo eshte vjedhje more zoterinje jo forcim leku

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Pronat shtetërore mund të shkëmbehen me private, si e vlerësoni ligjin?×

Lajmi i fundit

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)