Formula 1/ 30 vjet më parë në Itali, aksidenti që i kushtoi jetën Roland Ratzenberger! Atë fundjavë vdiq në pistë edhe Ayrton Senna

Formula 1/ 30 vjet më parë në Itali, aksidenti që i kushtoi jetën Roland Ratzenberger! Atë fundjavë vdiq në pistë edhe Ayrton Senna

Roland Ratzenberger dhe makina pas aksidentit tragjik

Bota e Formula 1 kujton sot Roland Ratzenberger në 30 vjetorin e vdekjes. Piloti austriak humbi jetën më 30 prill 1994, gjatë kualifikueseve për Çmimin e Madh të San Marino në Imola, duke u përplasur me mbi 300 km/h me Simtekun e tij në kthesën e quajtur 'Gilles Villeneuve'.

Ajo e Ratzenberg ishte paralajmërimi tragjik i asaj që ndodhi të nesërmen në garë, praktikisht në të njëjtën rrugë, me përplasjen që vrau Ayrton Sennan.

Ratzenberger ishte 34 vjeç dhe në sezonin e tij të parë në F1. Ai bëri debutimin e tij në Çmimin e Madh të Brazilit, por nuk arriti të kualifikohej në garë. Pas kësaj, ai kishte qenë garues në Çmimin e Madh të Japonisë, duke përfunduar në vendin e fundit.

Roland Ratzenberger

Aksidenti fatal ndodhi menjëherë pas daljes nga kthesa 'Tamburello', ku një pjesë e krahut të Simtekut të tij u shkëput dhe shkaktoi humbjen e ngarkesës së makinës, e cila nuk ishte në gjendje të kthehej pasi arriti në 'Villeneuve'.

Piloti u përplas me një shpejtësi të llogaritur më vonë si 314.9 km/h në murin e jashtëm. Goditja ishte e tmerrshme sa i shkaktoi dëmtime në kokë.

Ndërhyrja mjekësore ishte e menjëhershëm, por ishte e panevojshme për pilotin. Ratzenberger u transferua me helikopter në spitalin 'Maggiore' në Bolonja, por ai vdiq disa minuta pasi mbërriti në dhomën e urgjencës.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?



×

Lajmi i fundit

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022