Formula 1/ Leclerc fiton në garën e shtëpisë, Ferrari me dy pilotët në pod! Zhgënjen Verstappen

Formula 1/ Leclerc fiton në garën e shtëpisë, Ferrari me dy pilotët në pod! Zhgënjen Verstappen

Festa e Leclerc

MONACO - Formula 1 zhvilloi këtë të diel garën për Çmimin e Madh të Monte Carlos në Monaco. Pas një nisje me përplasje dhe shtyrjes së garës, në fund ishte djaloshi nga Monaco, Charles Leclerc i Ferrarit që u shpall fitues në shtëpinë e tij.

Duhej gara e tetë sezonale që Lecerc të fitonte një vend të parë këtë kampionat, duke lënë shumë pas (vendi 6) kampionin në fuqi Max Verstappen. Në vendin e dytë Oscar Piasti me McLaren dhe më pas sërish Ferrari me Carlos Sainz.

Lando Norris dhe Russel vijojnë më tej, ndërsa Hamilton vetëm i shtati. Alonso në vendin e 11-të nuk mundi të merrte pikë.

Gara e këtij sezoni në Monaco nisi keq për Sergio Perez, me Red Bullin e tij që u përplas qysh në xhiron e parë nga dy makinat Haas dhe u desh afro 40 minuta që gjithçka të rinsite, me treshen e përfshirë në aksident që nuk mundën të vijonin për shkak se makinat ishin të pamundura. Për fat asnjë dëmtim për tre pilotët.

Gara e radhës është për Çmimin e Madh të Kanadasë, e cila do zhvillohet të dielën më 9 qershor në orën 8:00 të mëngjesit me atë shqiptare. Paçka se nuk siguroi podin, Verstappen dhe Perez të Red Bull janë në krye të klasifikimit.

Renditja në garën e Monacos:

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Inspektim në Dhërmi, Balla: Policia të garantojë respektim të normave të zhurmës e muzikës në plazhe

Inspektim në Dhërmi, Balla: Policia të garantojë respektim të normave të zhurmës e muzikës në plazhe